О ОДНОСИМА СРБА И ХРВАТА У КРАЉЕВИНИ СХС: Предавање Огњена Карановића на Јутјубу Културног центра Новог Сада

ВН

23. 09. 2020. у 08:21

ПРЕДАВАЊЕ историчара Огњена Карановића на тему „Односи Срба И Хрвата У Краљевини СХС 1928/29.године – убиство Стјепана Радића" може се погледати на званичном Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада.

О ОДНОСИМА СРБА И ХРВАТА У КРАЉЕВИНИ СХС: Предавање Огњена Карановића на Јутјубу Културног центра Новог Сада

Фото: КЦНС

Карановић је предавање започео постављањем питања – колику улогу је атентат на Стјепана Радића одиграо у будућим дешавањима са Југославијом. Предавач је потом говорио о политичкој сцени након смрти Николе Пашића, те је у склопу тога појаснио и раслојавање унутар Радикалне странке, став који је заступао краљ Александар Карађорђевић, а такође је говорио о парламентарним изборима који су претходили убиству Стјепана Радића.

Појашњавајући циљеве странке Стјепана Радића, Карановић каже: „И за њих је био циљ, што ћемо касније чути, једноставно да та југословенска идеја и југословенска држава помогну управо хрватском народу да изгради самосталну државу. То је срж сукоба између хрватских политичких елита са једне стране и српских странака, првенствено из Београда, са друге стране."

У наставку, аутор је детаљно образложио шта се догодило у скупштини. Наиме, представио је карактер Стјепана Радића који је често изазивао на сукобе вређањем владајуће коалиције којој је припадао и Пуниша Рачић. Затим, Карановић је објаснио и које су се још значајне личности налазиле уз Стјепана Радића, те и да је тог дана (20.06.1928) Радић одлучио да не говори и да је заправо расправу са Пунишом Рачићем водио Иван Пернар.

Међутим, због неподношљиве атмосфере на седници и увредљивих речи Ивана Пернара, Рачић вади револвер и, поред осталих, рањава Ивана Пернара и Стјепана Радића. Радић умире два месеца касније због лошег здравственог стања и последица рањавања. Одговоривши на питање са почетка, да овај догађај није убио Југославију, већ само нарушио односе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница

КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ "ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ" Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница

ЦЕНА столице на свадбама у Србији ове сезоне кошта и до 120 евра по госту, а у коверту не би требало ставити мање од 100 евра, "да се не осрамотите" где год да сте на весељу - неважно да ли у Београду, Врању, Суботици, Лозници, Бору...

24. 03. 2026. у 22:24

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

ИМА ЖИВОТА И БЕЗ ЕУ - ОНА ЈЕ САМО СЕНЗАЦИЈА Милановић изненадио изјавом: Она је фасада и надоградња, и то док траје...

"ИМА ЖИВОТА И БЕЗ ЕУ - ОНА ЈЕ САМО СЕНЗАЦИЈА" Милановић изненадио изјавом: "Она је фасада и надоградња, и то док траје..."

ХРВАТСКИ председник Зоран Милановић примио је данас у Загребу македонску председницу Гордану Сиљановску Давкову и поручио да процес приступања њене земље предуго траје, да не може да даје савете, али да има живота и без Европске уније (ЕУ).

25. 03. 2026. у 10:29

Коментари (0)

АМЕРИ У ШОКУ ШТА СЕ ДЕШАВА КОД НАС! Србија масовно производи нове Николе Јокиће! (ВИДЕО)