Ратари у околини Новог Сада приводе крају жетву јечма, а почело и скидање пшенице: Род добар, упркос суши

З. Грумић

01. 07. 2020. у 18:15

НА житним пољима у околини Новог Сада, па и шире, остало је још мало непожњевеног јечма, а од почетка ове седмице комбајни су ушли и у њиве под раном пшеницом, тако да ће наредних дана, уколико временске прилике пољопривредницима буду ишле наруку, жетва бити у пуном јеку.

Ратари у околини Новог Сада приводе крају жетву јечма, а почело и скидање пшенице: Род добар, упркос суши

Фото: З. Грумић

Упркос томе што су овогодишњу производњу стрних жита угрозили неповољни временски услови, суша у марту као и период кише и захлађења у којем је добар део класја био оштећен, приноси јечма су задовољавајући па и доста добри, поготово код оних ратара који су применили одговарајућу агротехнику.

ВИСОКИ ПРИНОСИ

ЈЕЧАМ је био посејан на око 100.000 хектара, а високи приноси, већи од осам тона по хектару, остварени су на појединим парцелама у Руми и у Србобрану. - Новосадска сорта пшенице тодорка дала је принос од 8,2 тоне по хектару на парцели у Бадовинцима - наводи др Јевтић.

- Ево, управо смо завршили жетву јечма на овој парцели површине једног јутра и процењујемо, овако одока, да је принос око три тоне. То је врло добро, задовољан сам - каже произвођач Радивоје Кресојевић, који ће комплетан род са те своје њиве употребити за исхрану стоке на свом газдинству на Ченеју.

У жетви, односно у превозу и смештају жита, Радивоју је помагао и комшија Павле Брзак, искусни пољопривредни произвођач који, како је само напоменуо у разговору, први пут у својих 80 година није јесенас сејао пшеницу.

Можда је разлог за то и ниска цена те робе на тржишту, поготово на почетку жетве, којом многи ратари не могу да покрију ни основне трошкове производње.

Ипак, због поштовања плодореда, традиције и многих других разлога хлебно жито је ове производне године у Србији заузело око 580.000 хектара.

- Због неповољних временских услова током вегетације, укупни род пшенице биће мањи за око десет процената у односу на вишегодишњи просек. Имајући у виду површине и очекиване приносе, имаћемо довољно за домаће потребе, а остаће и око милион тона за извоз - истиче др Радивоје Јевтић, управник Одељења за стрна жита при Институту за ратарство и повртарство у Новом Саду.

Фото: З. Грумић

Tekst potpisa

Он напомиње да су први резултати, пристигли са жетвених поља из неколико региона, прилично охрабрујући, али додаје да има и лоших примера, пре свега у деловима Баната.

Жетва пшенице требало би да буде обављена за две седмице ако, наравно, временски услови то омогуће.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДАНАС ЈЕ ДОБАР ДАН ЗА СРБИЈУ: Вучић се огласио са важним вестима (ФОТО)