СРЦА СРЦЕМ ЧУВА: Професор др Марија Здравковић добитница Златне повеље „др Драга Љочић“

Професорка Марија Здравковић, лекарка, мајка и научник, понела је једно од највиших признања Српске краљевске академије научника и уметника, Златну повељу „др Драга Љочић".

СРЦА СРЦЕМ ЧУВА: Професор др Марија Здравковић добитница Златне повеље „др Драга Љочић“

Фото Војислав Данилов

У КБЦ Бежанијска коса, коју  води као директор, лечено је више од 61.000 пацијената током пандемије коронавируса. За многе је та болница била последња нада, као што је професорка др Марија Здравковић, са колегама, колегиницама и здравственим радницима, била вера да живот побеђује.

Саопставајући  одлуку о награди, у име СКАНУ, академик Драган Дамјановић, њен председник је рекао:

- Постоје лекари који лече, као и они  који уз  лечење уздижу и дух нације. Др Здравковић је оличење посвећености, науке и љубави према човеку. Награда која носи име прве српске лекарке др Драге Љочић , одлази у њене руке као знак захвалности, али и завет будућим генерацијама. Јер у тренуцима када су многи из других бранши бежали, она је стајала усправно. Као кардиолог, инерниста, лекар, слушала је срце народа. Као руководилац водила је тимове у најтежим данима. Зато је данас међу женама које је Светска здравствена организација препознала као стубове борбе против пандемије у Европи и Азији - рекао је између осталог академик Дамјановић.

Професорка др Марија Здравковић је докторирала спортску кардиологију. Усавршавала се у Цириху, Берлину, Лајпцигу, Чикагу... Увела је кардиомагнетну резонанцу у клиничку праксу Србије и била на студијама студент генерације. Удата је и мајка троје деце. Говори енглески и немачки. Добитнуца је титуле "Нај Београђанка“. Почасни је грађанин Земуна и носилац Ордена Карађорђеве звезде.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

САРАЈЕВСКИ МЕДИЈИ БРУЈЕ - ВУЧИЋ НАС ЈЕ СПАСИО У ЗАДЊИ ЧАС: Омогућио нам да гледамо Светско првенство, док Конаковић бљује ватру

САРАЈЕВСКИ МЕДИЈИ БРУЈЕ - ВУЧИЋ НАС ЈЕ СПАСИО У ЗАДЊИ ЧАС: Омогућио нам да гледамо Светско првенство, док Конаковић "бљује ватру"

САРАЈЕВСКИ Дневни аваз објавио је текст у којем су признали да је председник Србије Александар Вучић, преко сагласности за подршку Телекома Србија, практично омогућио да грађани Босне и Херцеговине гледају утакмицу своје репрезентације против Канаде на Светском првенству.

12. 06. 2026. у 17:33

Коментари (0)

МАЦА НАПУСТИО ПОРОДИЧНИ ДОМ: Не могу више! Рекао сам да је волим и изашао из стана