УЗГАЈИВАЧИ ЈАБУКА У ЈУЖНОМ БАНАТУ ОДМИЧУ СА БЕРБОМ, АЛИ НЕМАЈУ РАЗЛОГ ЗА ОПТИМИЗАМ Данак пролећним мразевима

БЕРБА јабука у јужном Банату потврђује да су приноси више него преполовљени, а код појединих сорти мањи су и за 90 одсто, па - упркос пристојном квалитету и откупној цени - од овогодишњег посла неће бити новца за куповину репроматеријала уочи идуће сезоне.

УЗГАЈИВАЧИ ЈАБУКА У ЈУЖНОМ БАНАТУ ОДМИЧУ СА БЕРБОМ, АЛИ НЕМАЈУ РАЗЛОГ ЗА ОПТИМИЗАМ   Данак пролећним мразевима

Фото: Ј.Ј.Баљак

Погубни су били пролећни мразеви, у марту и у априлу, баш у време цветања јабуке, па су ране сорте, попут ајдареда, претрпела највећа оштећења.

- Једино што је иоле добро је цена, виша него лане, па се прва класа плаћа и до 80 динара по килограму, друга око 50, а индустријска јабука 25, са тенденцијом раста - каже инжењер заштите воћа Дејан Пантелић. - Ипак, воћари ће све даље радове морати да финансирају на други начин, највероватније узимањем кредита или субвенцијама државе која, засад, још није прогласила елементарну непогоду, иако у ратарству имамо озбиљне последице од суше, а у воћарству од мраза.

Добро је и што се наше јабуке још извозе у Русију, мада заобилазним путевима, а отворена су нам и тржишта Египта, Саудијске Арабије и Кине - уз већу логистику и више трошкове транспорта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ОРБАН СЕ ОГЛАСИО ЗБОГ СИТУАЦИЈЕ У ЗЕМЉИ: Издао хитно упозорење

ОРБАН СЕ ОГЛАСИО ЗБОГ СИТУАЦИЈЕ У ЗЕМЉИ: Издао хитно упозорење

ЛИДЕР мађарске опозиционе странке Фидес и бивши премијер земље Виктор Орбан оптужио је данас владу странке Тиса да води земљу ка диктатури, након полемике изазване изјавама бившег председника Јаноша Адера о планираним сменама државних функционера.

05. 07. 2026. у 12:34

Огласила се Косјерина после вести да је Мирка мења у квизу Ја волим Србију: Тако су стајале ствари...

Огласила се Косјерина после вести да је Мирка мења у квизу "Ја волим Србију": "Тако су стајале ствари..."

ВЕСТ да би глумица Мирка Васиљевић од септембра могла да преузме водитељску улогу у квизу "Ја волим Србију", уместо досадашње водитељке Драгане Косјерине, изазвала је велику пажњу јавности.

05. 07. 2026. у 21:54

Коментари (0)

ГДЕ ТИ ЈЕ ЉУБАВНИЦА?! Неочекивано питање за Марића уживо у емисији, он пребледео: Пет година млађа