САЧУВАНО СЕЋАЊЕ: Обављена рестаурација споменика у Ратини код Краљева

Горан Ћировић

01. 09. 2025. у 12:36

Стручњаци Завода за заштиту споменика културе у Краљеву недавно су завршили радове на конзервацији и рестаурацији споменика у поморавском селу Ратина, подигнутог у знак сећања на мештане и борце совјетске Црвене армије погунуле у биткама за ослобођење краљевачког краја у Другом светском рату.

САЧУВАНО СЕЋАЊЕ: Обављена рестаурација споменика у Ратини код Краљева

Г.Шљивић

Радови су, како наводе стручњаци Завода, изведени у складу са конзерваторским смерницама и у духу поштовања историјског значаја овог обележја за локалну заједницу, са циљем очувања аутентичности споменика, као и побољшања његовог изгледа и истовремено приступачности за посетиоце.

На обновљени споменик, одајући пошту борцима за слободу, минулог викенда, за време одржавања традиционалне „Пројаде“ у Ратини, венце су положили представници локалне самоуправе и заједнице.

Г.Шљивић

 

- Овај споменик представља достојанствено место сећања на наше претке који су дали животе за слободу током Другог светског рата - каже Драгиша Радевић, председник МЗ Ратина.

У борбама за ослобођење краљевачког краја у октобру и новембру 1944. године јединице НОВЈ укупно су бројале око 5.700 бораца, док је црвеноармејаца било око 5.000. Том приликом укупно је погинуло 357 бораца Црвене армије, као и 45 припадника партизанских јединица, док је 106 рањено.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.

07. 12. 2025. у 13:36

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

ГАВРИЛОВА МАЈКА И МОЈ ПРАДЕДА...: Принцип ПРЕДАК нашег познатог певача (ФОТО)