ЧУВАЈУ СЕЋАЊЕ НА БОРЦЕ: Врњчани и Трстеничани заједно уређују Спомен парк „Попина“
Захваљујући заједничком пројекту локалних самоуправа Врњачке Бање и Трстеника, Спомен-парк „Попина“ у месту Штулац, на граници ове две општине, посвећен учесницима битке на Попини у Другом светском рату, ускоро ће добити нову, савремену расвету.
С.Туфегџић
Овај пројекат спроводи се уз стручни надзор и у складу са условима Завода за заштиту споменика културе, чиме ће се сачувати аутентичност простора и поштовати сви прописи о заштити културног добра. Увођење функционалног осветљења, како се могло чути на састанку у Општини Врњачка Бања, само је део дугогодишњих заједничких активности усмерених ка уређењу овог значајног меморијалног комплекса који представља важно место сећања на хрaбре претке и уједно је симбол историјског наслеђа.
- Уређење комплекса свакако ће утицати и на његову приступачност, као и на безбедност посетилаца. Наша заједничка брига о културно-историјском наслеђу одличан је пример одговорног и посвећеног управљања јавним добрима – реко је, поред осталог, Бобан Ђуровић, прдседник врњачке Општине.
С.Туфегџић
Спомен-парк „Попина“, на простору од 12 хектара, саграђен је у периоду од 1978. до 1980. године, а аутор споменика је чувени архитекта Богдан Богдановић. На овом месту су 13. октобра 1941. године Трстенички партизански одред и Драгосињачка чета Краљевачког одреда водили вишечасовну борбу са 171. немачком дивизијом. Ова битка позната је као један од првих фронталних, ватрених окршаја домаћих антифшистичких снага и окупатора.
Препоручујемо
БЕЗ СТРУЈЕ СУТРА ДЕО ПАРАЋИНА: Најављени радови на нисконапонској мрежи
07. 12. 2025. у 23:15
"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку
ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.
07. 12. 2025. у 13:36
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)