ГЕОНАСЛЕЂЕ НА ДЛАНУ: Пројекат истраживања геолошке баштине врњачког краја
У склопу сарадње Геолошког завода Србије са локалним заједницама, уз финансијску подршку Министарства рударства и енергетике, на територији Врњачке Бање током ове године реализоваће се пројекат систематског истраживања геолошке баштине врњачког краја, хидролошких ресурса, квалитета вода и геолошке историје.
Г.Шљивић
Циљ истраживања је креирање кратке монографије која ће садржати свеобухватну анализу поменутих потенцијала што би у перспективи требало да допринесе и развоју геотуризма.
- Ове године изабрали смо Врњачку Бању да урадимо малу студију која ће бити преточена у књигу о геолошком и историјском развоју, са палеогеографским приказом. Људи углавном знају о туристичким потенцијалима, знају о планинама, изворима, стазама, а ми то описујемо са геолошког аспекта. Суштина пројеката је да забележимо геонаслеђе и да то приближимо људима – каже др Дејан Барјактаревић, помоћник директора Геолошког завода Србије.
Г.Шљивић
Планирано је да се до јуна заврше теренски радови, као и да монографија са картама буде објављена у склопу обележавања 170 година организованог бањског туризма.
Препоручујемо
ЗБОГ КВАРА НА ГЛАВНОМ ДОВОДУ: И данас проблем са водоснабдевањем Параћина и Ћуприје
21. 01. 2026. у 16:42
"ВИ СТЕ ЧОВЕК У ОЧАЈНОМ ПОЛОЖАЈУ" Орбан упутио бруталну поруку Зеленском: Свако ће добити оно што заслужује
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан упутио је поруку украјинском председнику Владимиру Зеленском на друштвеној мрежи Икс у којој наводи да му се чини да "нећемо моћи да дођемо до разумевања".
22. 01. 2026. у 17:27
ТРАМП САОПШТИО УДАРНУ ВЕСТ О ГРЕНЛАНДУ У ДАВОСУ
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп рекао је да неће користити силу против Гренланда.
21. 01. 2026. у 15:13
КОЛИНДА СКОЧИЛА У ЛЕДЕНО МОРЕ: "Види се да из авиона да је АИ" - многи не верују њеном снимку са Антартика (ВИДЕО)
БИВША председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић скочила је у ледено море на Антартику, а снимак тог скока објавила је на свом налогу на друштвеној мрежи Инстаграм.
22. 01. 2026. у 10:10
Коментари (0)