ГОРУЋИ ПРОБЛЕМ "УГАСИО" - СУД: Привремена мера по тужби грађана који живе у непосредној близини градског сметлишта у Ваљеву
ОСНОВНИ суд у Ваљеву - поступајући по тужби грађана који живе у насељима Белошевац, Доња Грабовица, али и у Новом насељу и у Горићу - донео је привремену меру којом се забрањује рад овдашње градске депоније. Подсетимо, исту меру за сметлиште које нелегално постоји од 1993. увела је и градска Комунална инспекција.
Foto B. Puzovic
У решењу Основног суда наведено је да се ЈКП "Видрак" забрањује да неовлашћено складишти отпад на градску депонију у Ваљеву. Сметлиште се, током неколико деценија, проширило на више хектара и нарасло на десетине метара у висину, те доспело на саму обалу реке Колубаре.
- Тужиоци су јасно указали да неправилно управљање депонијом, неодговарајуће одлагање отпада и прекорачење дозвољеног капацитета, што представља озбиљну претњу по животну средину и здравље људи. Посебно су изражене опасности од загађења воде и ваздуха, а ту су и ризици од избијања пожара - пише у образложењу решења које је донео судија Александар Аничић. - Да су наводи тужилаца вероватни, произлази из чињенице, која је неспорна, да је градоначелник Ваљева донео одлуку о проглашењу ванредне ситуације на територији града, ради предузимања хитних и неодложних мера које се односе на управљање градском депонијом.
Прекинута блокада на улазу
ПОСЛЕ најновије одлуке Основног суда, прекинута је блокада градске депоније у Ваљеву, коју су протеклих 26 дана организовали незадовољни житељи околних насеља, због чега је смеће из Ваљева одвожено на регионалну депонију "Срем - Мачва" у Сремској Митровици.
Испред улаза у депонију уклоњен је шатор крај којег су грађани били организовали непрекидно дежурство, а људи из Белошевца, Доње Грабовице, Новог насеља и из Горића поручују да су задовољни постигнутим. Кажу, затварање депоније омогућиће им да нормалније живе, а очекујемо и да ће - у складу са обећањима Градске управе и ЈКП "Видрак" - ова локација бити санирана и рекултивисана.
Из приложених доказа, суд је утврдио да тужени - ЈКП "Видрак" и локална самоуправа у граду на Колубари - нису у довољној мери били ангажовани на спречавању знатнијих штетних последица по живот и здравље људи и животну средину, о чему сведоче и подаци о испитивању воде са места у непосредној близини депоније, у којима је пронађена бактерија ешерихија коли. Такође, Град ниједним поузданим доказом није поткрепио тврдњу да нема намеру даљег одлагања отпада на депонији.
- Без одређивања привремене мере могла би наступити несагледива штета по живот и здравље - наводено је у поменутом судском акту. - Јасно је да неодговарајуће складиштење и одлагање отпада, као и прекорачење дозвољеног капацитета депоније представљају озбиљну претњу по животну средину и здравље људи. Постоји опасност од загађења ваздуха и ризик од пожара који су се на том подручју раније дешавали.
Препоручујемо
У ЋУПРИЈИ ПОЧЕО „РАВАНЕЛИУС“: Отворен 7. фестивал музичке изузетности
04. 07. 2026. у 18:03
ДЕЦО, ЛЕТУЈТЕ У БИБЛИОТЕЦИ: За ученике су почеле занимљиве креативне радионице
04. 07. 2026. у 17:28
ЛЕТЊЕ ШТИВО ЗА КУПАЧЕ: У Новом Саду на купалишту отворена „Библиотека на Штранду“
04. 07. 2026. у 11:13
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ОРБАН СЕ ОГЛАСИО ЗБОГ СИТУАЦИЈЕ У ЗЕМЉИ: Издао хитно упозорење
ЛИДЕР мађарске опозиционе странке Фидес и бивши премијер земље Виктор Орбан оптужио је данас владу странке Тиса да води земљу ка диктатури, након полемике изазване изјавама бившег председника Јаноша Адера о планираним сменама државних функционера.
05. 07. 2026. у 12:34
ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине
ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.
01. 07. 2026. у 15:45
СТРАШНО: Предозирао се унук Ере Ојданића - драма у Реснику
УНУК Ере Ојданића, Андрија Ојданић данас се предозирао наркотицима, због чега је морала да реагује хитна помоћ.
03. 07. 2026. у 18:30
Коментари (0)