ФИЈАКЕР СВЕДОК ВРЕМЕНА: Манифестација која промовише живот некада у селу Дреновац у Мачви
ФИЈАКЕРИ су обележили лепо, романтично, по многима, златно доба живота наших предака.
фото В Митрић
Била је ствар престижа бити власник, али и путник у фијакеру. Многе фијакере пратили су најчувенији музичари. У Шапцу Цицварићи, у Лозници Амзићи. Најчувенији људи путовали су шабачким улицама у уживали у фијакерима. Слично је било и у околним селима. Посебно су били цењени мајстори који су их правили или поправљали. Непрестана је била трка чији ће лепши, бољи и удобнији да буде. Велика славља, и у селу и у граду, била су незамислива без фијакера.
- У циљу да промовише и покаже како се некада живело, свуда стизало лаганим касом коња, најлепши фијакери из Шапца и околине током августа, продефилију улицама Дреновца, села у Мачви удаљеног од Шапца 12 километара - причају у Туристичкој организацији града Шапца. - Манифестација је наишла је на одобрење мештана, људи из околине и засигурно постају део догађаја који Туристичка организација града подржава. У односу на прву годину број учесника се следеће дупло повећао, а гости пристижу из Баната, Бачке, Срема, Прхова, Мачве, Поцерине. У духу традиције посетиоце очекује културно-уметнички програм ветерана и најмлађих чланова фолклорних секција. У реализацији манифестацији значајну улогу има Месна заједница "Дреновац" и мештани овог мачванског села.
Сећање
"ВОЗИ Цоле чезе", "Фијакер стари", само су неке вечне и лепе песме посвећене том возилу наших предака, подсећа Зане Шаулић.
- Мој отац је по моју мајку, у Шабац, дошао фијакером из Лознице, којим је управљао стари фијакериста Цинцо - прича Зане. - Говорило се у Шапцу и Лозници, младенци који се фијакером возе на просидбу и венчање, имаће успешан брак и, Бога ми, то се у много случајева потврдило.
Градоначелник Шапца каже да Град, свим срцем, подржава ову манифестацију, "јер је реч о светковини која буди сећања на лепа стара времена наших предака". То је део нашег културног блага, "које заслужује да буде чувано као мало воде на длану".
- Сваки фијакер стари има своју причу, поруку и поуку, а људи, и стари и млади их и данас све више воле и поштују - каже др Пајић. - Дреновац, са свима нама, чува ова дивна сећања.
Препоручујемо
ЗБОГ КВАРА НА ГЛАВНОМ ДОВОДУ: И данас проблем са водоснабдевањем Параћина и Ћуприје
21. 01. 2026. у 16:42
УКРАЈИНЦИ ОБОРИЛИ НОВИ РУСКИ ДРОН: Запрепастили се шта се налази у њему
ЈЕДНОГ од првих дана 2026. године украјинска војска оборила је руски дрон новог типа. Идентификован је као „Геран-5“, брз и далекометни дрон.
23. 01. 2026. у 12:25
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
НАЈСТАРИЈИ ЈУГОСЛОВЕН: Доживео 132, израсли му трећи зуби
У АКЦИЈИ некдашње ревије Yуго папир “Тражимо најстаријег Југословена“ 1978. године новинари су се запутили у село Ораш Плање удаљено од Тешња десетак километара, где је живео Мехо Хаџић.
23. 01. 2026. у 16:47
Коментари (0)