НОВО ДЕЧИЈЕ ИГРАЛИШТЕ НА ОПЛЕНЦУ : Потпуно природно и безбедно

Весна Хаџић

10. 11. 2024. у 16:28

Почетком новембра, у предивном амбијенту Опленачке шуме, отворено је дечје игралиште, прво након 70 година. Опленац је добио још један драгуљ, место где се дечији смех, игра и природа спајају у савршеној хармонији.

НОВО ДЕЧИЈЕ ИГРАЛИШТЕ НА ОПЛЕНЦУ : Потпуно природно и безбедно

Фото : Ненад Јаковљевић

Опленачко игралиште изградила је Фондација Корени, уз подршку принца Михаила и принцезе Љубице, у сарадњи са Задужбином краља Петра Првог.

-Опленац је мој прадеда, краљ Петар Први, оставио као задужбину народу, али његова судбина данас је неизвесна - рекао је принц Михаило Карађорђевић. Он истиче да је задатак Задужбине да очува културно наслеђе овог простора и оживи га кроз нове садржаје за посетиоце.

 

Дечије игралиште налази се иза цркве светог Ђорђа. Смештено је у дубокој шуми где деца могу да уживају у хладовини и чистом ваздуху целе године. Осим класичних справа, деца савладавају природне препреке попут стаза, косина и стабала. Сви елементи игралишта направљени су од природних материјала, као што су дрво, камен, земља, што доприноси развијању еколошке свести код најмлађих. Дрвеће није сечено да би се направио простор, већ су коришћени пали балвани из парка за ивичњаке. Дизајнирано је тако да се природно уклопи у постојећи пејзаж.

Фото : Ненад Јаковљевић

 

Из Фондације Корени најављују да је ово тек почетак ревитализације Опленца.

-Када смо почели да развијамо ову замисао, неколико архитеката се прикључило пројекту с циљем да задржимо јединствену природну конфигурацију терена на Опленцу и допринесемо његовој лепоти, уместо да је наружимо, а изградњу је организовао и надгледао ЊКВ принц Михаило Карађорђевић. Ово је само први корак у уређењу Опленца, планирамо  ширење простора за активности у природи и породично дружење– кажу у Фондацији Корени.

Средства за изградњу игралишта прикупљена су кроз добротворне прилоге на Дечјем фестивалу Опленац, као и од бројних донатора. У изградњу су се укључили и грађани, локална самоуправа, јавна предузећа и мали произвођачи и занатлије из Тополе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.

07. 12. 2025. у 13:36

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

Нова опрема за школу, бољи услови за таленте: Фондација Mozzart верна подршка образовању