КРАГУЈЕВАЧКИ ОКТОБАР У СПОМЕН ПАРКУ ШУМАРИЦЕ : На Великом школском часу биће изведена поема „Лекција из памћења“

Весна Хаџић

15. 10. 2024. у 10:14

Спомен – парк „Крагујевачки октобар“ и ове године организује традиционалне Октобарске свечаности у знак сећања на крагујевачку трагедију у Другом светском рату, када су припадници Вермахта 21. октобра 1941. године у Шумарицама стрељали хиљаде становника Крагујевца и околних места, а међу њима и 300 ученика крагујевачких средњих школа и шегрта, као и 15 дечака, чистача обуће, од 12 до 15 година. Сећањем на невине жртве стрељане у Шумарицама Крагујевац сваког октобра у свет шаље слику мира, толеранције и разумевања, али и опомене.

КРАГУЈЕВАЧКИ ОКТОБАР У СПОМЕН ПАРКУ ШУМАРИЦЕ : На Великом школском часу биће изведена поема „Лекција из памћења“

Фото : СПКО

Октобарске свечаности почеле су концертом “Камерна музика Златана Вауде" у оквиру 50. Музичке манифестације „Октобру хододарје – ОКТОХ, а завршиће се 30.октобра предавањем Ненада Карамијалковића „Злочин и казна ? - судбина официра Вермахта одговорних за Крагујевачки масакр 1941.године“.

У едукативном делу програма, 16. октобра, по трећи пут одржаће се Јавни час – Политика и култура сећања, у сарадњи са Центром за студије сећања Универзитета у Крагујевцу.

Традиционално „Бдење“ одвија се  у ноћи 20. октобра, у Музеју „21. октобар“ и почиње изложбом „Старо сајмиште“ – Логор на Београдском сајмишту од 1941. до 1944. године, професора Милана Кољанина.

Централна манифестација – Велики школски час одржаће се 21. октобра у 11 часова крај споменика Пето 3. Након парастоса стрељаним ђацима и професорима, у уметничком делу Великог школског часа биће изведена поема „Лекција из памћења“ Драгана Хамовића, у режији Небојше Дугалића.

У крагујевачким школама у току је и литерални и ликовни конкурс  конкурс за ученике основних и средњих школа „Доста су свету једне Шумарице“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

ПУНИ ГОРЧИНЕ И МРЗОВОЉЕ: Ово су ТРИ најнегативнија хороскопска знака