ИЗЛОЖБА „РЕТРОСПЕКТИВА“: Увод у 49. Сисевачку ликовну колонију (ФОТО)
У ГАЛЕРИЈИ Културног центра у Параћину постављена је изложба „Ретроспектива“ која представља избор радова са свих претходних Сисевачких ликовних колонија, једне од најстаријих манифестација тог типа у Србији.
Фото: З. Рашић
Поставка представља селекцију 28 слика чије су теме пејзажи са Грзе или мотиви Параћина почев од прве Колоније одржане у Сисевцу 1975. године.
У питању је избор из богатог фонда од преко 800 слика који се налази у депоу Културног центра, а који нам већ постаје претесан – каже Жарко Станковић, уредник ликовног програма Културног центра и селектор изложбе.
- Параћинци тако могу да погледају, између осталог, слику Предрага Димитријевића са прве Колоније, одржане у Сисевцу. Колонија је тад трајала читавих 15 дана, а организатор је била Културно-просветна заједница. На слици је приказан на његов специфичан начин виђен амбијент терасе некадашњег хотела „Борје“ код извора реке Црнице. Колонија је, иначе, одржавана у Сисевцу све до средине деведесетих година прошлог века, две колоније су затим организоване у Хотелу "Петрус" у Параћину, а затим су се уметници преселили на Грзу – подсећа Станковић.
Фото: З. Рашић
Почев од 1995. године, сваки уметнички рад настао на Сисевачкој ликовној колонији који је поклоњен локалној заједници, односно Културном центру - а обавеза је да сваки уметник остави два своја рада - налази се у штампаном каталогу, што је својеврсни писани документ о ликовној манифестацији која ужива велики углед у Србији.
Овогодишња, 49. по реду Сисевачка колонија, трајаће 19. до 24. августа.
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
ЈОШ МУ СЕ БОРЕ ЗА ЖИВОТ: Симптоми болести због које је хоспитализован Дачић - почетак је "веома обичан"
МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић јуче је у тешком здравственом стању хитно смештен у болницу и прикључен на апарате.
26. 02. 2026. у 16:26
Коментари (0)