ТРЕСЛО СЕ ЧАК 8 ПУТА ЗА МЕСЕЦ ДАНА: Овај део Србије често је на удару подрхтавања, ево шта о свему кажу стручњаци

ТЛО у Јагодини тресло се невероватних осам пута за месец дана.

ТРЕСЛО СЕ ЧАК 8 ПУТА ЗА МЕСЕЦ ДАНА: Овај део Србије често је на удару подрхтавања, ево шта о свему кажу стручњаци

Фото: Новости

Реч је о слабијим потресима, од којих се најјачи 2,6 степени по Рихтеру десио пре месец дана, сеизмолози кажу да овакво понашање тла може да указује на одређене промене у блиској будућности, односно земљотрес магнитуде 4 који може да узрокује мања оштећења, преноси ЦентралМедиа.

Према речима сеизмолога Славице Радовановић, ако се тресе неколико пута Јагодина, не мора да значи да ће се баш у њој догодити јак земљотрес, већ у ширем простору.

- Има ту један већи простор који ограничавају Велика Морава, Западна Морава на северу до Младеновца, где се сеизмичка активност последњих година подигла. Ако се кроз месец дана овако настави, да се ту и тамо дешавају тако слаби земљотреси, па почну и чешће да се дешавају, то би могао бити знак да ће бити јаког земљотреса у условно речено непосредној будућности, а та непосредна будућност можда буде годину дана - навела је саговорница и додала да је немогуће рећи ког дана, чак и ког месеца ће се догодити.

- Једини начин је добра градња, у складу са прописима, и праћење активности - додала је.

Она је подсетила да је и код Кладова био земљотрес магнитуде 4, и објаснила да и Јагодину и Ћићевац, повезује један велики систем раседа којим се сеизмичка енергија преноси из простора Јадрана преко Динарида на Карпатобалканиде.

- Видећемо шта ће се дешавати, али ако овај број земљотреса, чак и на овом нивоу магнитуде 2, настави да се увећава, онда био то био сигнал да би се у том простору – Крагујевац, Свилајнац, Јагодина, Младеновац, до Хомољских планина, како зовемо тај простор Шумадије, могао догодити земљотрес магнитуде 4, а да ови слаби земљотреси и њихово појављивање само сугеришу да је се сеизмичка активност стално у порасту и да ће се неминовно једног тренутка догодити јачи земљотрес - прецизирала је Славица Радовановић.

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.

10. 07. 2026. у 12:18

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: Немачка главна база за производњу оружја за Украјину Чека се реакција Москве

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве

НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.

13. 07. 2026. у 12:47

Коментари (0)

ХУМАНОСТ У ГЛАВНОЈ УЛОЗИ: Фондација Моззарт наставља са улагањима у заједницу