У ГРАЧАНИЦИ ПРОМОВИСАНА КЊИГА "КОСОВСКИ ФЕНОМЕНИ", КОЈУ ПОТПИСУЈЕ НОВИНАР ЂОРЂЕ ЈЕВТИЋ Белег о стваралаштву и у недоба

Д. З.

21. 03. 2024. у 17:58

СВИ ми који живимо на Космету својеврсни смо феномени.

У ГРАЧАНИЦИ ПРОМОВИСАНА КЊИГА КОСОВСКИ ФЕНОМЕНИ, КОЈУ ПОТПИСУЈЕ НОВИНАР ЂОРЂЕ ЈЕВТИЋ  Белег о стваралаштву и у недоба

фото приватна архива

Ко би данас, у оваквим околностима, живео ту где ми живимо. Нажалост, све нас је мање, али опстајемо. Надам се да ћемо остати и да ће нас бити све док се не нађе неко решење - истакао је током промоције своје нове књиге новинар, публициста и писац из јужне српске Покрајине, Ђорђе Јевтић.

Представљању дела "Косовски феномени", у Дому културе у Грачаници, допринели су још проф. др Зоран Арацки, те књижевник Живојин Ракочевић.

Нити

- ОВА књига јесте мозаик нашег континуитета. Ако је у нечему аутор успео, то је да повеже већину нити које на окупу држе наше наизглед разбацано и расељено културно стваралаштво, за шта су заслужни његова упорност, трајање и неодступна вера у то да је важно писати, записивати и сведочити - истакао рекао је књижевник Живојин Ракочевић, док је директор Архива Косова и Метохије, Марко Марковић, проценио да је ово дело, заправо, "својеврсни каталог културе на Космету".

У наставку промоције, беседили су и песници Жарко Миленковић, Срећко Симић, Новица Соврлић, те афористичар Јован Зафировић.

- Желео сам да обелоданимо то што се овде ствара, да шира јавност чује и сазна нешто више о људима који овде нешто раде, а не само да се кука - објаснио је Јевтић, додајући да је, износећи биоградске и друге чињенице о писцима, желео да истакне њихов друштвени и национални ангажман, као и њихов допринос српској култури, не само на овом, него и на читавом српском простору.

Водили су га, каже, искрено поштовање и љубав, па нема ни речи сујете или лоших мисли, већ само емпатије и добре намере...

Истовремено, проф. др Арацки указује да књига "Косовски феномени" у себи сажима стваралачке и културолошке процесе вредне пажње, укључујући и српску књижевност, ликовну уметност и друге области на овим просторима - од њихове појаве: од средњег века до данас, са посебним нагласком на стваралаштво у другој половини 20. и током прве две деценије 21. века.

- Аутор је указао и на начине опстанка српског народа на Косову и Метохији. Зато верујем да је изузетно важно формирати сећања на људе који су у овим катастрофално тешким временима оставили свој траг. Ради се о ствараоцима који се нису плашили, нити су бежали из ове средине, већ су настављали да живе у њој и креативно делују - закључио је проф. др Арацки, подсећајући да све пролази, али да оно што је записано остаје за све времена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!