МАНАСТИР КУВЕЖДИН ПОДИГАО СЕ ИЗ ПЕПЕЛА: Српска Света гора последњих година све више привлачи пажњу верника (ФОТО)

С. КОСТИЋ

25. 12. 2023. у 21:25

По Фрушкој гори, смештено је 16 српских православних манастира, који су се од првобитних 35 колико их је било у 16. и 17. веку сачували до данашњих дана.

МАНАСТИР КУВЕЖДИН ПОДИГАО СЕ ИЗ ПЕПЕЛА: Српска Света гора последњих година све више привлачи пажњу верника (ФОТО)

Фото С.Костић

Управо захваљујући њима Фрушка гора добила је други назив српска Света гора или српски Атос. Из године у годину интересовање за верски туризам се повећава, што потврђују и из Туристичке организације Града Сремска Митровица, на чијој се територији налазе четири манастира и један из скорашњег времена. Највећу заинтересованост привлачи манастир Кувеждин код села Дивош, који се после 15 година откада је био у рушевинама, подигао из пепела и плени својом лепотом. Обнову манастирске цркве која је посвећена Светом Сави, помогло је Министарство културе, а уређење конака финансирала је Сремска епархија.

- Од 1942.године када су манастир Кувеждин усташе запалиле и протерале 60 монахиња, па све до 2008.године ту су биле рушевине. Црква је реконструисана, обновљена, стављена нова фасада, урађене су зидне иконе и унутрашња декорација на иконостасу, која је сва у позлати. Северна страна сазидана је, тако да је манастир ограђен, односно затворен са зидовима.– каже Љубиша Шулаја, директор Завода за заштиту споменика културе у Сремској Митровици.

Данашња црква, која је никла из пепела, налази се на темељима спаљене цркве и она је истоветна оној  која је била грађена 1816.године. А урађена је помоћу старих фотографија које су остале сачуване.

- У пролеће 1944. године усташе су минирале цркву и конаке, заједно са економским зградама. Под рушевинама цркве остао је иконостас, рад академског сликара Павла Симића. Једна од монахиња овог манастира која се звала Јелена, вратила се у манастир и почела да спашава око 20 икона које је сакрила у манастирској капели, али је нажалост то платила својим животом. Усташе су је ухватиле како тражи иконе испод изгорелих делова цркве, стрељале и на њу набацале иконе. У Кувеждину је страдала архива, већи део библиотеке, део ризнице са црквеним сасудима, односно свете књиге и предмети- подсећа Шулаја.

КОНАКЕ ОБНОВИЛА ЦРКВА

Обнова Манастира Кувеждин започела је 1997. године, када је сремска епархија властитим средствима почела обнову три крила манастирских конака, који су подигнути крајем 18. и почетком  19 века. Радило се фазно, јер није било довољно средстава. Конаци и економске зграде су одавно завршени па су се тада и створили услови за живот манастирског братства. 

Према записима фрушкогорски манастир Кувеждин подигао је последњи српски деспот Стефан Штиљановић 1520 године, а први пут се спомиње у турским документима 1566.године као '' манастир Свети Сава''. Историјски трагови воде, да је у овом манастиру настала светосавска химна, коју је написао непознати кувеждински калуђер.

Илустрација В. Н.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)