КРПЕЉИ ОПЕТ АКТИВНИ, ПРЕНОСЕ ЛАЈМСКУ БОЛЕСТ: Вакцина се испитује у свету, познато хоће ли стићи и у Србију

Novosti online

22. 10. 2023. у 17:33

ПОЧЕО је други период године када су активни крпељи, а који ако су заражени могу да пренесу лајмску болест, бактеријску инфекцију.

КРПЕЉИ ОПЕТ АКТИВНИ, ПРЕНОСЕ ЛАЈМСКУ БОЛЕСТ: Вакцина се испитује у свету, познато хоће ли стићи и у Србију

Фото: Free Images Pixabay

Да би се особа заразила, крпељ мора да проведе најмање 24 сата на кожи, а како из Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" наводе за Телеграф.рс, до инфекције најчешће долази када крпељ проведе више од 36 сати на кожи човека.

- Половина особа које се јаве са симптомима лајмске болести никада не види крпеља, из разлога што постоје три развојна облика крпеља (ларва, нимфа и адулт) од који су прва два облика веома малих димензија и особе их неприметно скину са коже - наводе из "Батута".

Објашњавају да постоје три фазе болести: рана локализована, у виду црвенила које се шири, уз појаву симптома сличних грипу (главобоља, грозница, малаксалост, болови у зглобовима), затим рана дисеминована, у којој долази до ширења болести, када се могу јавити менингитис, парализа лица, лајм кардитис (упала срчаног мишића), и последња - касна дисеминована, када се јављају касна неуроборелиоза (болест централног и периферног нервног система) и лајм артритис (упала зглобова).

Прва фаза траје месец дана, друга се развија до трећег месеца, а трећа фаза долази након три месеца од убода зараженог крпеља.

- Тежи облици неуроборелиозе су веома ретки. Лајмска болест није болест од које се умире, али може да доведе до инвалидитета и знатно смањи квалитет живота, уколико се не лечи на време. Морамо да нагласимо да је лајмска болест излечиво обољење уколико се препозна и лечи на време - истичу у Институту "Батут" уз напомену да се први симптоми бележе у периоду од 3 до 30 дана, а најчешће од 7 до 14 дана.

Хоће ли Србија увести вакцину?

Вакцина против лајмске болести на постоји. Ипак, позната америчка компанија "Фајзер" ради на њој и испитивање је у одмаклој фази у САД и Европи, међутим, у Институту "Батут" кажу да се за сада не очекује њена примена у Србији.

- Законом о заштити становништва од заразних болести и Правилником о имунизацији и начину заштите лековима дефинисане су заразне болести против којих се спроводи обавезна, односно препоручена имунизација. Лајмска болест није међу наведеним болестима, а такође, имајући у виду да је најављен тек почетак треће фазе клиничке студије од стране произвођача вакцине за сада се не очекује примена наведене вакцине у Србији - наводе из "Батута".

Иначе, лајмска болест откривена је 1975. године у граду Лајм, у Конектикату у САД, а у нашој земљи откривена је априла месеца 1987. године на подручју Београда. Реч је о системском обољењу које посебно напада кожу, нервни систем, зглобове и срце.

Према незваничним подацима, свака седма особа на свету имала је лајмску болест у неком тренутку живота, што је готово 15 одсто популације.

Према последњим подацима "Батута", у 2017. години у Републици Србији пријављено је укупно 544 случаја Лајмске болести (4,4 на 100.000 популације), од чега у централној Србији 223 оболелих (4.0/100.000), а у Војводини 88 случајева (4.7/100.000).

БОНУС ВИДЕО: КЊИГЕ И БИБЛИОТЕКЕ СУ НАШЕ СКЛОНИШТЕ: Други чувар времена је прошлост

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024