„ЛЕТО НА ТРГУ ГАЛЕРИЈА“ У НОВОМ САДУ : „Историјско путовање у Истанбул“, путописно предавање у „Поклон збирци Рајка Мамузића“
У оквиру програма овогодишње, Новосађанима омиљене манифестације, „Лето на Тргу галерија 2023“, у четвртак, 10. августа у 21 час, професор др Светозар Бошков ће у врту „Поклон збирке Рајка Мамузића“, одржати путописно предавање, „Историјско путовање у Истанбул, град на граници континената“.
Плакат
- Kонстантинопољ, Цариград или Истанбул, град на самој граници између Европе и Мале Азије, на оног ко га посети делује као машина за путовање кроз време, с обзиром на то да посетиоца води кроз историјске периоде од антике до данашњих дана. Кроз различите епохе, у којима је тај град имао значајну улогу као политички, културно- историјски, религијски или административни центар, публику ће водити професор Светозар Бошков са одсека за историју Филозофског факултета у Новом Саду. На том предавању посетиоци ће моћи да се упознају са најважнијим споменицима Истанбула, сведоцима историјских промена које је тај град претрпео кроз своју богату историју, и вечним симболима ове данас модерне метрополе, међу којима су Хиподром, Константинов стуб, Света Софија, Црква Хора, Топкапи палата, Плава џамија, Васељенска патријаршија… - истичу организатори.
Програме манифестације Лето на Тргу галерија, у заједничкој организацији три музејске институције – Галерије Матице српске, Спомен збирке Павла Бељанског и Галерије ликовне уметности поклон збирке Рајка Мамузића, одржавају се сваког четвртка од 21 час на простору Трга галерија или у музејским баштама, до 24. августа, а улаз је слободан.
Препоручујемо
ОДЛАЗАК ДОКТОРА СВЕТЕ: Преминуо познати кикиндски педијатар Светозар Белеслин (ФОТО)
25. 02. 2026. у 21:33
ИЗЛОЖБА „БИТ“ ДУШАНКЕ МИК ГЛУМАЦ: Радови вршачке уметнице у Галерији Дома војске
25. 02. 2026. у 18:39
СРЦЕМ ПИШЕМ ЋИРИЛИЦУ: Расписан конкурс за учешће на 25. „Данима ћирилице“ у Баваништу
25. 02. 2026. у 18:13
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)
УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.
25. 02. 2026. у 12:25
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)