БАГДАЛА ПОНОВО У ЗНАКУ БАЛОНА: Седмо издање Међународног фестивала одушевило хиљаде Крушевљана и гостију

С.БАБОВИЋ

01. 08. 2023. у 06:00

БАЛОНАРСТВО у Србији постоји дуже од века, а првим званичним летом утемељио га је поручник Коста Милетић (1874-1953). И, мада је од тада протекло баш много деценија, Крушевљани су пре седам година осмислили Међународни фестивал балона и та љубав према овој врсти летења траје до данас.

БАГДАЛА ПОНОВО У ЗНАКУ БАЛОНА: Седмо издање Међународног фестивала одушевило хиљаде Крушевљана и гостију

Foto:TOK

Ове године, Туристичка организација Крушевца манифестацију је уприличила на Багдали и у парку Шаренград, а седам балонарских посада - из Словеније, Мађарске и Бугарске, те једна из Лепосавића, који редовно долеће у време Фестивала - привукло је више хиљада посетилаца, највише најмлађих.

- Овде се срећемо са пријатељима и колегама, а породично летимо од 2017. - поручују Миладиновићи са Космета, чији балон Б категорије може да прими пилота и пет путника.

А Словенија и Мађарска слове за незваничне престонице балонарства у Европи, мада се процењује да широм планете лети више од 8.000 регистрованих балона.

После пуњења куполе ваздухом, уз помоћ вентилатора, следе загревање ваздуха, те регулисање спољне и "унутрашње" температуре, па полетање и - лет. Он, међутим, зависи од јачине ветра и, по правилу, практикује се у раним јутарњим сатима, евентуално у смирај дана... У два наврата, олује су се примириле баш у време овогодишњег фестивала "Крушевац кроз облаке".

- Прелепо је било и претходних година, а ове смо дошли да, кроз дружење, промовишемо спорт. Ми смо сви пилоти, желимо да летимо, а подизање и спуштање посетилаца у корпи је део промоције - објашњава словеначки балонар Андреј Сенејковић, док директорка Туристичке организације Крушевца Сузана Милосављевић поносно истиче да овај скуп, као истински градски бренд, привлачи више посетилаца него сви други догађаји током године заједно.

Фестивал је употпунила и Агенција за безбедност саобраћаја - чији штанд и симулатори превртања, односно чеоног судара аутомобила су били посебна атракција - а места је било и за љубав, па је Крушевљанин Немања Ђорђевић, управо током манифестације, запросио дугогодишњу девојку Александру.

 

Историја

ПОРУЧНИК Коста Милетић летео је балоном заједно са руским официром Орловим, 1902, када су постигли рекорд са висином од 1.100 метара и долетом од 180 километара. Тек 1908. успева да оснује прву српску Станицу голубије поште у Медошевцу код Ниша, а наредне године и формира "балонско одељење", а једним је и сам полетео - 19. априла 1909. - што је био први лет једног српског ваздухоплова, са српским пилотом и српским обележјима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ЗОРАН ВАНЕВ: Од Јужне пруге до Швице (ФОТО)