УРБАНИЗАЦИЈА ИЛИ ЗАШТИТА: Клисура Ђетиње на мети грађевинаца (ФОТО)
Град Ужице на дневни ред седнице Скупштине града ставио је текст Предлога одлуке о проглашењу предела изузетних одлика „Клисура Ђетиње“.
Фото Н. Јанковић
Ужичко Удружење „Либерграф“ указује да су одредбе овог акта накнадно и незаконито мењане, нису потврђене од надлежног Завода за заштиту природе, па се захтева усвајање одлуке у изворном и неизмењеном облику.
- Када се изјашњење Завода за заштиту природе упореди са текстом који жели да усвоји Скупштина града Ужица, лако се може утврдити да је текст самовољно и мимо законске процедуре мењан. Завод је својевремено усвојио све примедбе „Либерграфа“, али нови текст предлога одлуке их занемарује – истиче Владан Синђић из „Либерграфа“ – Да ствар буде још гора, одредбе у тексту Предлога нису се нашле на Јавном увиду, то је незапамћено кршење Закона од стране Града Ужица.
Између осталог, Предлогом одлуке дозвољава се каптирање извора, уместо одобрене формулације: „каптирање извора за потребе водоснабдевања већ постојећих домаћинстава“. „Либерграф“ наводи неколико сличних неправилности, а резултат би могао бити овакав: уместо наводне заштите клисуре, омогућава се даља урбанизација и девастација природног добра.
Ђетиња ФОТО: Н. Јанковић
Уколико се законска процедура не буде поштовала, а Предлог одлуке о заштити не врати у изворни и одобрени облик, „Либерграф“ ће предузети све законом прописане радње да се поступак понови и поништи, а грађане ће позвати да присуствују спорној седници.
Градски челници се још нису изјаснили о наводима „Либерграфа“.
Препоручујемо
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)