ВЕЛИКИ БАЧКИ КАО ПАНАМСКИ КАНАЛ Повезивањем две реке скраћена пловидба за чак двадесет дана

З. Рајић

14. 04. 2023. у 11:32

КАО што је Панамски канал штошта променио у том делу света, тако је Велики бачки канал (ВБК) то исто учинио у Војводини.

ВЕЛИКИ БАЧКИ КАО ПАНАМСКИ КАНАЛ Повезивањем две реке скраћена пловидба за чак двадесет дана

фото З. Р.

Овако је значај највећег вештачког водотока у северној покрајини описао Ненад Шапоња, директор Културног центра (КЦ) Војводине "Милош Црњански", на недавној промоцији књиге "Велики канал - Дело Јожефа Киша" у Градском музеју у Врбасу, коју су написала браћа Ђезе и Атила Бордаш.

Двојезично штиво (на српском и мађарском) посвећено је животном подухвату хидротехничког инжењера Јожефа Киша (1748-1813) - изградњи ВБК и трајању, дужем од два века, овог објекта који је повезао Дунав код Бездана са Тисом код Бачког Градишта, скративши пут између ова два насеља за више од 200 километара.

- Књига браће Бордаш је споменик подухвату који је мењао свет и усмерио генерације Врбаса, Бачке и целе Војводине. То је прича о томе како су колонизација и канализација, како је то говорио књижевник Драшко Ређеп, заувек одредили Војводину. Ова књига се чита као најузбудљивији роман, јер је Ђезе, пре свега, велики писац - рекао је Шапоња, напоменувши да је доласком у КЦ Војводине затекао рукопис Ђезеа и Атиле Бордаша, који је ту, са одличним рецензијама, стајао необјављен скоро 10 година.

Ђезе је писао о историјату ВБК и проблемима с којима се суочавао идејни творац, пројектант и градитељ највећег техничког подухвата у средњем Подунављу од времена градње Трајановог моста преко Дунава код Ђердапа, римског архитекте Аполодора из Дамаска. Атила, који је преминуо 2019. године, обрадио је друге инжењерске и архитектонске подухвате Јожефа Киша, остварене у Врбасу, Сенти, Суботици, Куцури...

МИР У БЛИЗИНИ ПРЕВОДНИЦЕ

ИАКО је књига браће Бордаш чамила у рукопису, појавила се пред читаоцима у времену великих јубилеја - 220 година откако је ВБК постао проходан, 275 година од рођења и 210 година од смрти Јожефа Киша. Пред завршетак изградње ВБК, после анонимне пријаве да радови касне и да ће премашити уговорену вредност, Киш је пао у немилост акционарског друштва које је финансирало пројекат. Последње дане провео је у летњиковцу, названом "Јожефов мир", у близини врбаске преводнице, где је, по сопственој жељи, и сахрањен.

- Кључно Кишово решење био је прорачун разлике у нивоима Дунава и Тисе, око 3,8 метара, са закључком да би се два тока могла спојити са три преводнице, и тако, у превозу претежно соли, угља, дрвета и барута, скратити пут од Карпата до Будима и Беча за чак 20 дана - казао је Ђезе Бордаш.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)