НОВИ САД ЈЕ ПРИМЕР ДОБРЕ ПРАКСЕ: Представљен пројекат здравствене заштите деце са ретким и хроничним обољењима

З. Г.

28. 02. 2023. у 16:53

ГРАД Нови Сад је од 2016. године за потребе лечења тешко оболеле деце, која се не могу успешно лечити у Републици Србији, из свог буџета издвојио чак 115 милиона динара, изјавила је данас чланица Градског већа Дина Вучинић приликом представљања резултата остварених у оквиру пројекта "Унапређење механизама здравствене заштите деце са ретким неуротрансмитерским болестима, потешкоћама у развоју и хроничним обољењима у предшколским установама“.

НОВИ САД ЈЕ ПРИМЕР ДОБРЕ ПРАКСЕ: Представљен пројекат здравствене заштите деце са ретким и хроничним обољењима

Прес служба Града

Како је наведено у саопштењу, она је истакла да је у том погледу Нови Сад пример добре праксе и нагласила да Град из свог из буџета за образовање издваја седам милијарди динара.

- Боравак деце у вртићима Предшколске установе „Радосно детињство“ је бесплатан. У последњих десет година изградили смо пет нових објеката и свакодневно водимо рачуна о унапређењу боравка деце у вртићима – рекла је Дина Вучинић.

У Новом Саду, како је напоменула, има око 1.500 деце оболелих од ретких болести.

- Данас смо овде јер желимо да чујемо шта можемо да урадимо како бисмо помогли њима и њиховим родитељима, током свакодневног функционисања, давања терапије и слично. Такве ствари морамо системски да решимо а не да зависе од добре воље појединаца.

Пројекат "Унапређење механизама здравствене заштите деце са ретким неуротрансмитерским болестима, потешкоћама у развоју и хроничним обољењима у предшколским установама" реализује Удружење "Храбриша", уз подршку пројекта Владе Швајцарске "Заједно за активно грађанско друштво".

Циљ је активно грађанско друштво у којем грађани више учествују у процесу доношења одлука, нарочито на локалном нивоу.

Председница тог удружења Ивана Бадњаревић изразила је задовољство што се на тему ретких болести више не говори само о дијагностици и лечењу, већ о праву деце са ретким болестима на квалитетно образовање.

- Сматрам да и деца са ретким неуротрансмитерским болестима и другим хроничним незаразним болестима имају право да квалитетно одрастају са њиховим вршњацима у окружењу које стимулише њихов развој и да у том окружењу треба да добију адекватну здравствену заштиту, односно да добију своју терапију у одређено време – рекла је Ивана Бадњаревић.

Према речима руководиоца ПЗЗ службе "Радосног детињства" Бранке Чонкић, у тој установи тренутно нема уписане деце са ретким болестима али вртиће похађају деца са хронично незаразним болестима, којима запослени пружају потребну подршку.

- Свако дете, без обзира на здравствени статус има право на васпитно образовни процес. Ми смо ту да одговоримо свим изазовима и да на најбољи начин, у циљу интереса детета, све решимо – нагласила је Бранка Чонкић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)