ИСПРАВЉЕНЕ ГРЕШКЕ НА СПОМЕН-ПЛОЧИ :У Кикинди обележен „крвави јануар“, дан страдања у Другом светском рату (ФОТО)

Р. Ш.

09. 01. 2023. у 19:47

ПОЛАГАЊЕМ венаца на спомен-плочу грађанима Кикинде, који су 9. јануара 1942. године страдали од немачког окупатора, обежен је важан датум у историји овог града познат као „крвави јануар“.

ИСПРАВЉЕНЕ ГРЕШКЕ НА СПОМЕН-ПЛОЧИ :У Кикинди обележен „крвави јануар“, дан страдања у Другом светском рату (ФОТО)

Фото: Р. Шегрт

Венце на спомен-плочу са именима 39 родољуба, који су стрељани и обешени у дворишту накадашње зграде Курије ( затвора), а данас Народног музеја, положиле су делегације града, на челу са градоначалником Николом Лукачем, Војске Србије, СУБНОР-а Војводине и Кикинде и Српских ратних ветерана Кикинде. Први пут је одржан и парастос страдалим Кикинђанима, који је служио свештеник СПЦ.

За присутне потомке страдалих најважније је било да је на спомен-плочи исправљена грешка, што је посебно обрадовало сестре Весну Чворак и Зорицу Марјановић Чворак из Мокрина. Пре петнаестак година, када је постављена мермерна плоча са именима страдалих, уместо имена њихове баке Зорке Чворак, која је у тренутку погибије имала само 25 година, стајало је име Зоран Чворков.

- Драго нам је да је неко приметио грешку и да је сада на плочи име наше баке, очеве мајке, а не име мушкарца. Та прича сада је завршена, а ми са поносом можемо да кажемо да је овде наша бака Зорка изгубила живот од окупатора. Иза себе је оставила двоје мале деце, а један од њих је наш отац. Ми смо први пут присутне на обележавању овог датума – рекла је Зорица Марјановић Чворак.

Председник СУБНОР-а Војводине и потпредседник републичке организације истакао је да се овај болан датум за грађане Кикинде никада не сме заборавити.

- Позитивно је што је одржан парастос, јер су грађани дали своје животе за слободу свог града – рекао је Барошевић.

И председник Скупштине града Младен Богдан истакао је да се овај датум, један од најважнијих у историји града, не сме занемарити, а подсећање на страдале родољубе мора бити знак поштовања за њихову храброст и положене животе за слободу свог народа.

ВИШЕ ГРЕШАКА

Осим погрешног имена Зорке Чворак, на спомен плочи страдалим Кикинђанима, било је погрешно уписано и једно презиме. Поред имена Душана и Мите Ћурчина, стајало је презиме Чурчин, које не постоји у Кикинди. Сада је написано њохово правилно презиме. Ове грешке исправљене су захваљујући ангажовању Милинка Арсенова и Драгољуба Бадрљице, који проучавају локалну историју.

БОНУС ВИДЕО - ПРВИ СНИМЦИ С МЕСТА НЕСРЕЋЕ У НИШУ: Тело мушкарца још на шинама

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ЗОРАН ВАНЕВ: Од Јужне пруге до Швице (ФОТО)