ЧУВАЈУ ОД ЗАБОРАВА: Прва изложба стапарског ћилима у Сомбору
У МУЗЕЈУ Подунавских Шваба у Сомбору отворена прва самостална изложба Удружења жена „Стапарска ружа“, које је, после шест година рада, представило своје аутентичне производе са традиционалним мотивом руже.
фото: Град Сомбор
- Желели смо да на савремен начин прикажемо ово што радимо. Имамо торбе, имамо папуче, имамо новчанике и могу да се похвалим да је Ружа после 50 година изаткала први велики ћилим димензија 1,4 са 1,8 метара - каже Мира Ковачев, у име УЖ „Стапарска ружа“.
Изложбу је званично отворио Палимир Тот, заменик покрајинског секретара за привреду и туризам, нагласивши о како је рад стапарског Удружења жена од велике важности за очување традиције у Војводини.
-Овде подржавамо традицију и показујемо како се некада живело у Војводини, али исто тако економски оснажујемо жене да буду самосталније, да буду предузетнице и да се баве оним што воле - поручио је Тот.
Препоручујемо
УЗ ЦИТРЕ И ЧАРДАШ: Дане мађарске дијаспоре обележиле традиционалне игре и обичаји (ФОТО)
24. 11. 2022. у 15:22
ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: "Доделити му статус савезне државе САД"
АМЕРИЧКИ републикански конгресмен Ренди Фајн поднео је предлог закона који предвиђа „анексију и доделу статуса савезне државе“ Гренланду у оквиру Сједињених Америчких Држава, наводи се у саопштењу које је објавио законодавац.
12. 01. 2026. у 21:16
ОВО ЈЕ ГЛАВНИ УДАРАЦ ЗА НАТО И КИЈЕВ: У нападу „орешником“ уништена фабрика од великог значаја (ВИДЕО)
НАПАД „орешником“ онеспособио је Лавовску државну фабрику за поправку авиона, саопштило је Министарство одбране Русије.
12. 01. 2026. у 15:27
БАЛКАНЦИ О ЖИВОТУ У ЕВРОПИ: Пустиће те да цркнеш - ти њега угостиш гозбом, он мисли да си сељачина
МНОГИ сањају о животу у Немачкој, Аустрији или Швајцарској, замишљајући мир, ред и бољи стандард. Ипак, искуства наших људи који су се преселили откривају да живот у западној Европи често носи неочекиване изазове који могу шокирати оне који су навикли на балканску спонтаност и топлину.
13. 01. 2026. у 10:22
Коментари (0)