ТЕЛИМА БРАНЕ ХРАСТОВЕ: Посечена стабла стара су 150 година, а мештани тврде да су вредна 800.000 евра

Ј. Ј. Баљак

10. 12. 2022. у 08:33

СТАНОВНИЦИ ковинског села Баваниште већ два месеца самоиницијативно и дању и ноћу стражаре у сеоској шуми да би је, како кажу, заштитили од шумокрадица.

ТЕЛИМА БРАНЕ ХРАСТОВЕ: Посечена стабла стара су 150 година, а мештани тврде да су вредна 800.000 евра

Фото М. Резнић

Они тврде да је београдска фирма "Год 2022" током августа и септембра нелегално посекла више од два хектара столетних храстова и тиме природи причинила огромну штету. Зато су, кажу, покренули и кривичне процесе против извођача радова, као и локалног руководства и припадника полиције због саучесништва у овом кривичном делу.

Адвокат Александар Оленик, правни заступник Баваништанаца у овом случају, објашњава, за "Новости", да је шума, која се простире на 47 хектара, у друштвеној својини, а да право коришћења има ДПП "Луне Миловановић", које је у стечају.

- Стечајни управник је са фирмом "Год 2022" склопио уговор, по ком су били у обавези само да покупе пале гране и да одржавају шумске путеве, а не и да посеку више од два хектара квалитетне храстове шуме. Реч је о стаблима старим 150 година, која би била посечена и у много већој мери, да се мештани нису сами организовали и то спречили. Процењује се да је вредност посечене грађе око 800.000 евра - истиче Оленик.

Он каже да су грађани морали сами да се организују, јер је полиција више пута игнорисала њихове пријаве. Такође, каже и да је инспектор за шумарство Зоран Павловић крајем септембра донео решење о забрани даље сече и прописно обележио посечена стабла. И Павловић је, како незванично сазнајемо, поднео више кривичних пријава.

Фото М. Резнић

Међутим, правни заступник фирме "Год 2022" Зоран Станковић негира све оптужбе. Тврди да је сеча привремено заустављена, док стечајни судија не уради план газдовања шумом.

- Уговором је било превиђено да направимо противпожарне путеве, који морају да буду довољно широки за пролаз ватрогасних возила. То смо и радили, док мештани нису почели да се буне без разлога. Посекли смо само 154 метара дрва, о чему постоји записник. Део је лагерован у складишту, а део је остао у шуми - каже Станковић и додаје да је цела шума пре више година нуђена на продају за 109 милиона динара, те да нема говора да посечена стабла сада вреде 800.000 евра.

Крајњу реч у овом случају даће посебно одељење за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду, које је преузело предмет од Основног јавног тужилаштва у Смедереву.

ПЕТИЦИЈА СА 2.000 ПОТПИСА

ВИШЕ од 2.000 становника Баваништа потписало је петицију да се спречи даља сеча и уништавање шуме. Они који у првим редовима воде битку за очување те сеоске природне оазе кажу да трпе велике притиске и претње, али да неће одустати. Закупили су и билборд у центру села, на ком су истакли захтеве да се шума, у којој се налазе и три извора пијаће воде, сачува за будућа поколења.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (3)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)