ЈУГОИСТОК СРБИЈЕ И ДАЉЕ СВЕ ПРАЗНИЈИ: Поражавајући незванични подаци последњег пописа становништва

В. ЋИРИЋ

12. 11. 2022. у 07:52

ПРЕМА незваничним подацима са последњег пописа, број житеља на подручју града Пирота, мањи је за 7.812 грађана у односу на попис од пре десет година! На попису 2011. године, у селима и у граду пописано је 57.911 особа, а на управо окончаном попису регистровано је 50.099 грађана у седмадесетак села и у самом Пироту.

ЈУГОИСТОК СРБИЈЕ И ДАЉЕ СВЕ ПРАЗНИЈИ: Поражавајући незванични подаци последњег пописа становништва

Село Славиња, Фото В. Ћирић

То значи, да се обеспокојавајући тренд који траје неколико деценија не зауставља, већ напротив, добија на динамици, односно овај крај се убрзано празни. Подаци о околним општинама: Бабушница, Димитровград и Бела Паланка се још увек не објављују, али је сасвим сигурно да је демографска ситуација идентична, односно да се и та места празне.

- Постоје делови града попут старог Тигровог насеља, дела око Тијабарске цркве, затим Јатаган мала у којима је пуно закључаних кућа. Стари су поумирали, млади отишли пут Ниша, Београда или у иностранство и виде се само на оставинским расправама. Наравно сви одлазе у потрази за бољим животом. У мојој ближој и даљој породици имамо двојицу у Београду, једног у Нишу и медицинску сестру која је отишла пут Норвешке у којој је већ четири године. Таквих примера има у изобиљу - рекао нам је један пензионер у старом Тигровом насељу.

Пиротско село Басара, Фото В. Ћирић

Иако држава и локалне власти подстичу живот на селу, ситуација иде неком својом, обеспокојавајућом логиком и готово је немогуће наћи младе људе у старопланинским селима. У онима ближе граду их има, али су готово сви запослени у граду, а на селу само живе и баве се неком ситном пољопривредом. Највећи број њих је зашао у шесту деценију, али се није женио јер девојке не желе да иду у село. Само је у Крупцу педесетак нежења.

Прича о удаљеним селима је још гора. Отуда је последњих година Стара планина и добила назив геронтолошки центар под отвореним небом. Да није пензионера са по тридесетак година стажа, који су се вратили на очевину, где остају само током летњих месеци, многа би се већ одавно угасила. Најгора ситуација на подручју града Пирота је у местима с леве стране књажевачког пута, као што су Дел, Орља, Базовик, Рагодеш, али ништа није боље ни у Гостуши, Бели, Корпиувштици, Ореовици, Покревенику, или на пример у Висошкој Ржани која има десетак сталних, времешних житеља. Ово место је до пре неколико деценија имало и амбуланту, продавнице, библиотеку, школу.

Мара Ђорђевић испред куће у Искровцима, Фото В. Ћирић

У Засковцима подно турстичког центра Бабин зуб и Јабучко равниште има свега двадесетак остарелих горштака. У Басари која је на 12 километара од центра Пирота, нема више ниједне душе. Многи излетници који се запуте пут Старе планине, углавном током лета непријатно се изненаде када пожеле да купе млеко или сир, али немају од кога, јер у многим селима више нема ниједне краве или овце, па оскудевају и они који су до пре десетак године чували по пар крава или по двадесетак оваца. Стоку једноставно више нема ко да чува, а домаћинства су углавном "једночлана". Главни разлог расељавања минулих деценија су лоши услови живота, односно недостатак путева, здравствене заштите. На прсте једне руке могу се избројати села у којима још увек има продавница.

Идентична је ситуација у околним градовима односно општинама. У димитровградској општини су потпуно опустела села Верзар, Скрвеница, Горња Невља, у Петачинцима живи једна жена, а у Искровцима је једини стални становник Мара Ђорђевић. У селима у Забрђу ситуација је нешто боља, али и овде је број житеља више него десеткован. С друге стране Видлича, село Влковија има само једног сталног становника, исто је и у Горњем односно Доњем Киводолу, Браћевцима, Бољевдоу, Изатовцима.

МЛАДИ СА ДВОЈНИМ ДРЖАВЉАНСТВОМ

НАЈВЕЋИ број младих из димитровградске општине има двојна држављанства. Многи се школују у Софији и другим градовима Бугарске и са пасошем ЕУ путују и раде у земљама Уније. Мало ко се након студија врати у Димитровград или околину. Они који не оду у Бугарску, односно у неку од земаља одлазе пут Пирота, Ниша, Београда и других градова.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве