СКУПО ГРЕЈАЊЕ БЕЗ ДРВОСЕЧА: Глобална економска криза - лоше оправдање за поскупљење због недостатка радне снаге

В. Ћирић

10. 10. 2022. у 07:45

ОНАЈ ко није купио огревно дрво у мају или јуну, док је кубик вредео између 4.500 и 5.000, односно током јула када је вредео око 7.000, сада ће морати да издвоји око 8.500 динара.

СКУПО ГРЕЈАЊЕ БЕЗ ДРВОСЕЧА: Глобална економска криза - лоше оправдање за поскупљење због недостатка радне снаге

Фото В. Ћирић

Ако закасни, па о грејању почне да брине тек у новембру или децембру, како сада ствари стоје то ће га коштати бар 10.000 динара.

Ово су цене код приватних дрвосеча, којих је све мање, док је сечена и цепана буковина на приватним стовариштима већ сада око 12.500 динара - за колико су пролетос могла да се пазаре три кубика код приватника.

А, да ће баш овако тешко бити нису очекивали ни највећи песимисти. Док неки готово удвостручене цене у крају који обилује приватним шумама објашњавају глобалном енергетском кризом, ближа истини је теза да у пиротском крају има све мање дрвосеча који су спремни да раде овај тежак и рискантан посао, због којих су многи током минулих деценија губили и главе...

- Цена јесте нереално висока, али су је диктирале околности: све мањи број дрвосеча и велика потражња. Осим тога, нови прописи захтевају да се региструјете и да запослите раднике, што је апсолутно немогуће, јер се и без тога тешко проналазе заинтересовани да зарађују као двосече. Уосталом, мало коме се исплати да обезбеђује редовне месечне зараде, чак и када се догоди да киша непрестано пада десетак дана, па од посла нема ништа. Овај посао уопште није сигуран, као када улазите на фабричку капију и идете уз машину. Ми за сваку туру тражимо нове раднике, јер ко једном или два пута оде у шуму да качи дебла, сече их на метар и после сечења их ручно товари у приколицу, бежи главом без обзира, не желећи да се мучи за дневницу од три-четири хиљаде и храну - вели један од власника ремонтованог камиона са витлом, који је донедавно куповао шуму од остарелих горштака, а сада размишља да се бави нечим другим, мање компликованим.

Фото В. Ћирић

При свему томе, на стовариштима угља готово да и нема - баш као ни пелета који кошта око 38.000 динара, без превоза. Дефицитаран је и брикет, без обзира на цену која је достигла око 33.000 динара по тони, па ће многи бити приморани да се греју на струју.

ДОПЛАТА

КО је на време обезбедио огревно дрво, међутим, још ће морати да плаћа - тренутно око 800 динара по кубику за услугу сечења и цепања.

Иначе, независне процене показју да се у Пироту више од 12.000 домаћинстава греје у властитој режији, односно дрвима, јер јавно предузеће "Топална" има тек нешто више од 3.000 корисника.

БОНУС ВИДЕО - СЕЋАЊЕ: Павле Вујисић није завршио глуму, али многима је могао да буде професор

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДЕТАЉНИ РЕЗУЛТАТИ: Како су гласали жири и публика на Евровизији - Швајцарска победила, Србија на 17. месту

ДЕТАЉНИ РЕЗУЛТАТИ: Како су гласали жири и публика на Евровизији - Швајцарска победила, Србија на 17. месту

ПОБЕДУ на 68. Песми Евровизије однео је представник Швајцарске Немо са песмом Тхе цоде, док се наша Теyа Дора нашла на 17. позицији са 54 освојена бода.

12. 05. 2024. у 06:55

Коментари (3)

СКАНДАЛ У РИМУ: Новак Ђоковић погођен флашом у главу! (ВИДЕО)