ЗНАЊЕ ЗА БОГАТ РОД: Познати поморавски произвођач шљиве приводи крају бербу тог воћа

З. РАШИЋ

19. 09. 2022. у 10:40

АКО време послужи, берба шљиве у воћњацима познатог поморавског произвођача Зорана Илића (37) биће ускоро готова.

ЗНАЊЕ ЗА БОГАТ РОД: Познати поморавски произвођач шљиве приводи крају бербу тог воћа

Фото: З. Рашић

У околини Параћина, у Мириловцу, захуктало се брање сорте стенлеј, која је на 80 одсто површина под шљивом овог домаћина. Руску џанарику обрао је још половином јула, а род је био невероватан - 24 стара стабла дала су две и по тоне плода! То је више од 100 килограма шљиве по стаблу. Џанарику је сачувао за себе да испече ракију, чачанска родна пола је продата, а пола, опет, остављена за кућне потребе. За стенлеј, Илић се нада да ће комплетно отићи купцима. Таква је и берба. Сваког дана за купца по договору по распореду из свеске - да нема грешке.

- Имам близу два хектара под шљивом, а на овом воћњаку овде, од 40 ари, ја сам дипломирао. Подигао сам га по плану свог професора док сам још био студент 2007. - прича саговорник "Новости", по струци инжењер заштите биља. - Стенлеј је за мене златни стандард јер може да се пласира као конзумна шљива, у џем, за сушење, као концентрат, али и за ракију. Задовољан сам родом, очекујем до краја бербе између 40 и 50 тона. На срећу, немам проблем са пласманом.

Као цењени произвођач који улива поверење, а откупљивачи му стижу до воћњака, Илић је успео да извуче цену од 30 динара по килограму за ринфуз. Толико је добијао отприлике и лани. Прошле сезоне "плаво благо" ишло је доста за Русију. Сада, због рата, осим мањег извоза у Словенију и Хрватску, комплетан род, тврди, остаће у Србији.

- Генерално је сада ниска цена воћа. Шљива је чак претекла јабуку, где се прва класа плаћа свега 30 динара, а ринфуз - девет! То је зато што за шљиву постоје различите могућности прераде, веће него код било ког другог воћа. У сваком случају, шта остане, иде у дестилерију - објашњава наш саговорник.

ЗАРАДА СМАЊЕНА ЗА 50 ОДСТО

ПРОИЗВОђАЧИМА шљиве није лако јер им је зарада смањена за 50 одсто чак и ако су неки од њих, као Илић, задржали прошлогодишњу цену код откупљивача. Јасно је и због чега: ђубриво је поскупело за више од 100 одсто, "хемија" за 30, дневнице берача за 50 одсто...

Све своје факултетско знање, осим на радном месту у пољопривредној апотеци у Параћину, овај стручњак примењује у пракси на свом газдинству. До краја школовања живео је у граду, а онда је одлучио да се пресели у Мириловац и да се, са мајком, на дедином имању, професионално опроба у воћарству. Није било грешке у примени агротехнике, отуда врхунски род и квалитет. Укупно шест прскања воћака, једно прскање траве, једно до два кошења и - берба.

- То је то што треба са се ради у шљивику. Најтежа операција је орезивање које траје од половине јануара до половине марта. Ту сам прави професионалац, јер воћка треба да је висока два до два и по метра. Са хемијом, иначе, нема игре. ЕУ има своја правила о количини пестицида у воћу и поврћу, строжа него у Србији, а Русија је захтевнија него ЕУ. Постоје дозвољене листе средстава и откупљивач, код извоза, тражи да види чиме сте прскали. Зна се да је шљива воћка која се најмање прска. Јабука се третира 20 пута, а крушка чак више и од тога - напомиње Илић и додаје да је сва тајна у томе да се поштује каренца. Док је тога, биће и здравља конзумената воћа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (0)

БОРИША СИМАНИЋ ШОКИРАО СВЕ! Ево шта је изјавио репрезентативац који је изгубио бубрег играјући за Србију (ВИДЕО)