КРСТ ЗАСИЈАО ПУНИМ СЈАЈЕМ: У реконструкцији иконостаса Пазарске цркве у Пироту завршен веома важан посао

В. ЋИРИЋ

02. 09. 2022. у 07:10

РЕКОНСТРУЦИЈА иконостаса Пазарске цркве у Пироту, иначе мукотрпан посао са којим су се суочили рестауратори београдског Народног музеја, одмиче динамиком коју дозвољава струка, а протеклих дана окончана је једна од кључних фаза.

КРСТ ЗАСИЈАО ПУНИМ СЈАЈЕМ: У реконструкцији иконостаса Пазарске цркве у Пироту завршен веома важан посао

Фото В. Ћирић

На врху иконостаса из 1854. године, који су својевремено радили мајстори чувене Самоковске фрескосликарске школе, постављен је централни крст који је претходно детаљно рестауриран. С једне и друге стране главног крста, наредних дана биће постављене иконе којима су рестауратори такође удахнули нови живот.

Током протеклих месеци, стручњаци су током рестаурације открили и детаље за које се до сада није знало. Конзерватор Народног музеја из Београда Александар Цветиновић, каже да је окончана врло важна фаза овог захтевног посла који подразумева доста знања, стрпљења, умећа и стручности.

- Завршили смо врло комплексну фазу која је са конзерваторским третманом централног крста трајала од четири до пет месеци. Такозвана горња зона иконостаса је буквално божанствена и по дуборезу и по сликарству. Обрадовали смо се када смо након скидања талога и слојева оксидираних лакова, видели какво је сликарство у питању. Пре рестаурације овде је био један потпуни мрак, који се накупио свих минулих година.

Откривени и тонови који се користе за израду пиротских ћилима, Фото В. Ћирић

Следећа фаза рестаурације јесте такозвана јужна зона, где ће се обавити и реконструкција дубореза због оштећења изазваних горевином. Верујемо да ћемо до краја ове године урадити и тај део иконостаса - каже рестауратор Цветиновић.

Према његовим речима, рестауратори су открили да су поједине иконе протеклих деценија биле премазиване чак са 11 слојева разних лакова и фарби, у намери да се заштите. Све је то скинуто или ће бити скинуто, а на појединим иконама су откривени и тонови боја које се користе за израду пиротских ћилима. Вредност комплетне рестаурације иконостаса ове пиротске цркве је око 250.000 евра, Комплетан посао је подељен у шест фаза, а сада је негде на половини. Финансирају их локална власт и многобројни донатори.

Александар Цветиновић, Фото В. Ћирић

ИЗГЛЕД КАО 1854, КАДА ЈЕ НАПРАВЉЕН

ДРАГАН Красић, председник Црквене општине Пирот, задовољан је оним што је до сада рестаурацијом откривено и урађено.

- Срећан сам што ће остати будућим генерацијама и што ће у временима која следе представљати Пирот и Србију. До краја године требало би да буде завршен јужни део и отпочета рестаурација средњег дела иконостаса. Радови на прстоничким иконама биће окончани за годину дана. Верујемо да ће за две до две и по године бити завршени комплети конзерваторско-рестаураторски радови и иконостас добити изглед какав је имао 1854. године, када је и направљен - каже Красић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

УБИЈЕН АЛЕКСАНДР ПЕЛЕШЕНКО: Двоструки шампион Европе погинуо у Украјини