„ГЛОБАЛНА ПЕРЕСТРОЈКА“ И МЕСТО СРБИЈЕ У ЊОЈ: Новинар и публициста Милорад Вукашиновић сабрао међу корице своје геополитичке есеје

В. Н.

31. 08. 2022. у 10:53

ПОД покровитељством Града Новог Сада, а у издању „Сајноса“ објављена је шеста по реду књига новинара и публицисте Милорада Вукашиновића „Глобална перестројка“.Реч је о геополитичкиим есејима насталиим у оквиру циклуса трибина које се једном месечно одржавају у Културном центру Новог Сада.

„ГЛОБАЛНА ПЕРЕСТРОЈКА“ И МЕСТО СРБИЈЕ У ЊОЈ: Новинар и публициста Милорад Вукашиновић сабрао међу корице своје геополитичке есеје

Фото: КЦНС

Будући да насловом алудира на процесе које је у некадашњем Совјетском Савезу 1987. године покренуо Михаил Горбачов у намери да она реформише и подигне совјетску привреду, Вукашиновић упућује на велику трансформацију привредног и политичког система на савременом Западу, с намером да читаоце упозна с идејним и филозофским основама на којима су се ти процеси преображаја одвијали.

Књига „Глобална перестројка“ скуп је од двадесет шест есеја насловљених именима знаменитих прегалаца на пољу геополитике и њиховим теоријским артикулацијама друштвеног и политичког амбијента који је учествовавао у креирању света какав данас познајемо.

У једном од есеја с почетка ове године, Вукашиновић је подсетио да су на почетку деведесетих у Русији „новоевроазијци“ међу којима и Александар Дугин, били потпуно на маргини, у некој врсти унутрашњег егзила. Међутим, после појављивања Дугинове књиге „Основи геополитике I и II“, средином деведесетих о њему и свима њима почело се много озбиљније размишљати, не само у Русији, него и на Западу.

Фото: Глобална перестројка

Тада на Западу Збигњев Бжежински подручје Евроазије описује као „велику шаховску таблу“ где су САД доминантна сила, а Русија је држава са извесном перспективом даљег распарчавања.Дугин се томе супротставио. Изнова је валоризовао идеју о Русији „као средишњој земљи“ која има своју „метаисторијску мисију“ обједињавања континента и стварања једне „евроазијске империје“.

Он је посебно истицао улогу велике руске равнице као најкраћег копненог пута који повезује Индијски океан са Атлантиком и Северним леденим океаном, као и централну Азију са Европом. На тај начин Русија спаја евроазијски Запад и Исток и тако разблажује дијаметрално различите културне кодове.

Коначно, после серије „обојених револуција“ на постсовјетском простору (Грузија, Киргистан, Украјина), основане су иностране филијале евроазијског покрета које су промовисале „алтернативни модел мултиполарне глобализације“. На основама Евроазијске економске заједнице од 2008. године постепено је настајао модел Евроазијске уније као једне врсте институционалног пандана концепцији Европске уније.

Вукашиовић подсећа да је иницијативу за формирање Евроазијске уније у октобру 2011. године изнео председник Русије Владимир Путин. Већ следећег месеца те године успостављена је „мапа пута“ којом су установљене Евроазијска комисија и Евроазијски економски простор. Поред Русије, Белорусије и Казахстана, од 2015. године чланице овог савеза су Јерменија и Киргистан. Нема сумње да ће се овај савез у будућности ширити и на остала подручја унутар и изван простора Евроазије.

У том контексту Вукашиновић указује на веома важно питање српског односа према евроазијским интеграцијама, посебно у околностима када се глобална геополитичка парадигма креће у смеру вишеполарности. После вишегодишњег теоријског лутања, нема сумње да се идеја „руског евроазијства“ појављује као заокружена концепција која нуди многе рационалне и ефикасне одговоре на изазове постмодерног света. Ово тим пре што у неоевроазијској геополитичкој доктрини подручје источне и југоисточне Европе (Велика Источна Европа) треба да има улогу „копче између Русије – Евроазије и будуће континенталистичке Европе ослобођене америчког утицаја“.

Књига „Глобална перестројка“ појавила се у години у којој се навршава три деценије новинарског прегалаштва Милорада Вукашиновића, правника по образовању.Новинарству се посветио после студија. Био је помоћник главног и одговорног уредника Информативног програма на ТВ Нови Сад, као и један од оснивача култне ТВ НС плус деведесетих година.Радио је у још неколико телевизија а од 2017.године водио је веома гледану ауторску емисију на Новосадској ТВ „Геополитика“ у којој су гостовали најугледнији људи из света политике наше земље и региона.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри