СВЕ ПОСКУПЕЛО ОСИМ КРУШКЕ: Владан Стевановић, воћар из Бусиловца код Параћина, задовољан приносима, али не и откупном ценом

З. РАШИЋ

29. 07. 2022. у 09:36

АКО су се и надали да ће откупна цена воћа пратити цену заштитних средстава и нафте, наде су им се изјаловиле.

СВЕ ПОСКУПЕЛО ОСИМ КРУШКЕ: Владан Стевановић, воћар из Бусиловца код Параћина, задовољан приносима, али не и откупном ценом

Фото: З. Рашић ВОЋЊАК Владан са супругом Жаклином и ћерком Јованом

Владан Стевановић, један од најпознатијих воћара из Бусиловца, надомак Параћина, за прву класу крушке сорте кармен добио је од хладњачара свега 70 динара по килограму. Цена је остала иста као лане упркос томе што су трошкови производње значајно порасли.

- Разочарање је тим веће јер се хладњачари нису изјашњавали о цени ни у другој половини јула, кад је ова сорта почињала да се бере. Помињана је цена од 80 динара, а ми смо се сви надали да ће бити барем 100. Имам 2,2 хектара под крушком, највише кармен на 1,7 хектара. То је око 2.000 стабала. Засадио сам ту воћку јер крушка у Србији није распрострањена, па би и цена требало да јој буде већа. Међутим, ништа од тога. Звао сам све хладњачаре са којима сам сарађивао и нико није нудио више од 70 динара за прву класу. По тој цени морао сам и да продам јер крушка за два дана од бербе мора да стигне до хладњаче - разочаран је Стевановић.

Наш саговорник каже да је крушкина бува направила велики проблем јер је зима била блага и паразит је преживео. Болест је утицала на квалитет, па су хладњачари обарали класу. Стевановић је убрао укупно 13-14 тона сорте кармен, али је тек половину продао као прву класу. Остатак ће имати још нижу цену и, по свему судећи, отићи ће у ракију.

Фото: З. Рашић

 

- Кармен је новија и доста популарна сорта јер трпи транспорт. Пре ње скинули смо јунску лепотицу, а сада су на реду санта и виљамовка. Санта се бере за хладњачу у зеленом стању у првој половини августа. А виљамовка је за ракију - прича наш саговорник.

Додаје да је крушка мање захтевна од јабуке кад је о заштити од болести и штеточина реч, али да воћарство у целини тражи улагања и пажњу.

- Пшеницу и кукуруз засејеш, опрскаш и после чекаш жетву. У воћарству се у сезони прска на 7 до 10 дана. Сем тога, неопходно је фрезирање у реду, па кошење између редова. Наводњавање се такође подразумева, зависно од тога колико је година сушна.

За површине под крушком сорте кармен овај вредни произвођач обезбедио је систем за заливање кап по кап. Последњи пут га је користио непосредно пред бербу. А каква ће финансијска рачуница од других сорти крушке и осталог воћа бити - тек ће видети.

У ВОЋЊАКУ ЦЕЛА ПОРОДИЦА

У РЕГИСТРОВАНОМ пољопривредном газдинству Владана Стевановића воћарство је најважнија делатност. У тој производњи ангажовани су сви - супруга Жаклина, син и кћерка Јован (22) и Јована (19), те мајка Радмила. Од опреме имају све што им треба. Наменски трактор за воћарство купили су пре три године уз субвенцију Министарства пољопривреде, а користећи општинске субвенције купили су прскалице, атомизер, фрезе, систем за заливање кап по кап...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна