ОБЕЛЕЖАВАЊЕ У ПОЖАРЕВЦУ: У недељу 77. годишњица смрти Милене Павловић Барили
ПОЛАГАЊЕМ цвећа испред бисте у Сунчаном парку, у недељу, 6. марта, у Пожаревцу се обележава 77. годишњица смрти чувене сликарке Милене Павловић-Барили (1909-1945), једног од најзначајнијих представника српског надреализма између два светска рата.
Д.Н.
Ова славна уметница, чији су родитељи били Пожаревљанка Даница Павловић и италијански композитор и песник Бруно Барили, сликарско образовање стицала је у београдској Уметничкој школи и у Минхену, у коме је боравила до 1928. године.
Све до почетка Другог светског рата живела је и радила у Лондону, Паризу и Риму, излажући широм Европе, заједно са најпознатијим уметницима авангарде. У августу 1939. године одлази у Њујорк, где је и умрла шест година касније.
Пожаревљани су у кући породице Павловић основали галерију која носи Миленино име, са око 900 њених радова из различитих периода стваралаштва.
Препоручујемо
Позив Сомборцима да буду хумани: Акција добровног давања крви у понедељак, 4. маја
03. 05. 2026. у 06:45
Културни стуб града на Ибру: Народни музеј у Краљеву основан пре 76 година
01. 05. 2026. у 19:24
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Русија спрема напад на ТРИ европске земље - жели да тестира НАТО: Алармантне тврдње стручњака
ПРЕМА новој анализи, Русија се активно припрема за напад на балтичке државе, што би представљало велики војни изазов за Запад. Таквим потезом, Владимир Путин би тестирао спремност НАТО-а да брани три мале чланице - Естонију, Летонију и Литванију - у случају могућег почетка Трећег светског рата.
02. 05. 2026. у 21:42
Коментари (0)