УЗОРЦИ ПО МЕРИ "ВЕЛИКОГ ЗЛАТА": Сви "божански нектари" имају географско порекло
СТРУЧНИ жири Годишњег оцењивања, које су - у оквиру пројекта "Они виде мед и вино", уз подршку Министарства трговине, туризма и телекомуникација - организовали Туристичка организација Неготина и Удружење произвођача "божанског нектара" са ознаком географског порекла "Неготинска Крајина", Великим златом су наградили најбоље узорке.
Фото ТО Неготин
У категорији црвених, од 39 узорака, титулу су освојили "купажа црвена 2017", "мерло 2017" и "каберне совињон 2017", из винарије манастира Буково. Притом, купажа и мерло су проглашени и за најбоља вина у овој категорији.
- Грожђе овог краја има врхунски потенцијал који потиче од тероара, земљишта и грожђа. Због веома добрих белих и црвених сорти, потенцијал овог краја за развој винарства је изузетно велики - каже председник житија др Марко Малићанин, доцент Пољопривредног факултета у Крушевцу и председник Управног одбора Савеза винара и виноградара Србије.
У категорији белих вина, од 25 узорака, пет је заслужило Велико злато, а за најбоље је проглашен "шардоне 2017". из винарије "Фрунза Аглаја" из Трњана, која се истим признањем дичи и за вино бербе 2020, од совињона и семијона. Њима је припала награда и за ароматизовану купажу прошлогодишње бербе, која је - ван конкуренције - оцењена Златном медаљом. Плакету за најбоље вино у категорији розеа је понео узорак винарије "Матаљ" из 2021.
Фото ТО Неготин
- Оваква такмичења су најбољи начин да се интерно, у оквиру регије поставе стандарди, односно критеријуми за побољшање квалитета. Историја је ово поднебље афирмисала као веома погодно за винову лозу, а на нама је да развијемо тај потенцијал - каже Томислав Ивановић, вински новинар и члан жирија у којем је била и дипломирани инжењер технологије Ђурђа Катић, чије замерке се односе на местимични недостатак хигијене, коришћење старих судова и бачви, пласман на тржиште пре одговарајуће неге... али је, срећом, број таквих вина ове године био значајно мањи.
КОНКУРЕНЦИЈА
ОД укупно 89 узорака за годишње оцењивање, Велико злато је освојило је девет вина, злато 17, сребро 23, а бронзу 21. У конкуренцији за награде је било 39 црвених, 25 белих и шест вина розе.
Препоручујемо
УСВОЈЕНА ОДЛУKА О ОПШТИНСKОМ БУЏЕТУ: Општинска каса у Неготину 1,3 милијарде динара
16. 12. 2021. у 13:45
БРИСЕЛ И НАТО СЕ ОВОМЕ НИСУ НАДАЛИ Руска одлука дрма Европу: Бригада маринаца посатаје дивизија на вратима ЕУ (ВИДЕО)
ВОЈНО-политичка ситуација између Русије и европских држава улази у фазу опасне ескалације. Москва је изненада донела одлуку да постојећу 336. гардијску бригаду морнаричке пешадије, стационирану у Калињинградској области, реорганизује и подигне на ниво дивизије.
30. 12. 2025. у 20:45
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
ОВО СУ КРИЛИ: Испливала дуго чувана тајна Ане и Бастијана
РАЗВОД Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера била је једна од главних вести претходне године.
02. 01. 2026. у 08:40
Коментари (0)