ПОМОДАРСТВО ПОЛАКО ГАСИ СЕОСКЕ ШКОЛЕ: Све чешће родитељи одлучују да своју децу воде у град на наставу

В. ИЛИЋ

20. 12. 2021. у 07:42

СВЕ је чешћа појава да родитељи ђака из сеоских средина своју децу воде у школе у градском подручју, без обзира што су им удаљене и по више десетина километара, а сеоске им се налазе буквално на прагу куће.

ПОМОДАРСТВО ПОЛАКО ГАСИ СЕОСКЕ ШКОЛЕ: Све чешће родитељи одлучују да своју децу воде у град на наставу

Фото В. И.

Зато се неретко дешава да чачанска села управо због оваквих одлука родитеља остају без образовних установа, што додатно отежава живот људи који су решени да остану да живе на селу.

Ранијих година, према тадашњим прописима, родитељи су били у обавези да децу уписују у школу која им припада у односу на место боравка. Таква пракса, међутим, наводе у чачанској Школској управи, нажалост, више не важи.

- Није јасно зашто наше комшије дете већ две године возе у градску школу, када имамо лепу и уређену сеоску, која је њима на 300 метара од куће. Сасвим је извесно да ће сеоска школа бити затворена, ако и остали крену њиховим путем - рекао нам је мештанин Бечња, села надомак Чачка.

Он додаје да су његова деца ниже разреде основне школе завршила у школи у Бечњу, и да тамо никаквих проблема није било. Истиче да су у сеоској школи деца у предности, јер учитељ може да им посвети више времена понаособ, управо зато, јер у разреду нема по 30 ђака, какав је случај у граду.

Другачија ситуација није ни у осталим селима - Остри, Катрги, Мојсињу, Вујетинцима, Риђагама, Заблаћу, Трнави, Трбушанима, Горњој Горевници, из којих родитељи, а обично то буду мајке, децу свакодневно возе у Чачак у неку од градских образовних установа.

- У Мојсињу имамо сеоску школу, али половина деце нам иде у друге, веће школе у Мрчајевце, Прељину или Чачак. Сматрам да је у питању чисто помодарство, јер познајем те родитеље. Они на тај начин осталима показују да имају новца, желе да возе дете свакодневно по више километара и очито мисле да ће њихова деца добити боље образовање у граду. С тим у вези, напоменућу само да смо пре пар година, од четири ђака генерације у чачанским средњим школама имали три ученика који су основно образовање стекли у сеоској школи у Мојсињу. Очигледно је да њима није важно да им деца стекну већа знања, већ им је стало до привидног престижа - казао нам је житељ овог места.

ПО ЗАКОНУ МОГУ ДА БИРАЈУ

У Школској управи наводе да су упознати са овом појавом, али да су немоћни да било шта предузму, јер закон родитељима омогућава да своју децу уписују у школе по жељи.

Фото sajt Skolske uprave Cacak

- Немамо податке колико је деце која на наставу иду у школе које нису у њиховој средини, али знамо да је ова појава све масовније и да постоји већ годинама. Све ово утиче на дугорочан план рада сеоских школа, јер се никада не зна колико ће и да ли ће уопште уписати ђаке у наредној школској години, без обзира што у том селу има деце предшколског узраста - рекла нам је Слађана Парезановић (на слици), начелница Школске управе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

Две звезде – једно спектакуларно вече!  Да загреје и преокрене будућност