СЕЋАЊЕ НА ХРАБРЕ ПИЛОТЕ НЕ БЛЕДИ: Новосађани одали почаст авијатичарима страдалим у хуманитарној мисији у Јерменији

С. Б.

12. 12. 2021. у 22:58

ПОЛАГАЊЕМ венца код Хачкара, јерменског споменика у Новом Саду, потпредседник Покрајинске владе, Бранко Ћурчић и председница Скупштине Града Новог Сада, Јелена Маринковић Радомировић, одали су почаст нашим пилотима који су пре више од три деценије настрадали током хуманитарне мисије у Јерменији.

СЕЋАЊЕ НА ХРАБРЕ ПИЛОТЕ НЕ БЛЕДИ: Новосађани одали почаст авијатичарима страдалим у хуманитарној мисији у Јерменији

Прес служба Покрајинске владе

Када је у децембру 1988. године Јерменију погодио разоран земљотрес, тадашњи југословенски државни врх одлучио је међу првима да пошаље хуманитарну помоћ јерменском становништву.

У хуманитарну мисију упућена је седмочлана посада ваздухопловаца – припадника Команде РВ и ПВО – Владимир Ерчић, Предраг Маринковић, Миленко Симић, Милан Мићић, Бориша Мосуровић, Милисав Петровић и Јован Зисов. Током хуманитарног лета, 12. децембра 1988. године, авион Југословенског ратног ваздухопловства доживео је удес и сви чланови посаде настрадали су у тој несрећи.

- На данашњи дан се сећамо седам пилота који су се храбро винули у небо пут далеке Јерменије, радећи нешто најплеменитије, а то је помоћ пријатељу у невољи. Имена наших хуманих и храбрих пилота трајно уклесана у Хачкару (крст у камену) – споменику који је симбол захвалности и одавања почасти јерменског народа седморици пилота -рекао је потпредседник Ћурчић и подсетио на традиционално пријатељство српског и јерменског народа, нераскидиве везе и идентичну страдалничку судбину.

- Данас на територији Војводине живи немали број јерменских породица, које су своје место пронашле у нашој равници. Мултикултурална Покрајина Војводина служи за пример како можемо са својим различитостима живети, поштовати једни друге и јачати- рекао је Ђурчић.

-Председница новосадског парламента је нагласила да се данас  на овом месту са сетом и са великим поштовањем сећамо српских пилота и истовремено захваљујемо јерменском народу који саосећа и дели нашу тугу .

- Данас обележавамо тужан дан, дан када су најплеменитија дела, настала из најљудскијих обзира и побуда, нажалост потпала у сенку велике трагедије и несреће. Тог 12. децембра 1988. године у несрећи приликом пада авиона погинула је седмочлана посада, која је допремала хуманитарну помоћ из наше земље становништву угроженом катастрофалним земљотресом који је погодио Јерменију - рекла је Маринковић - Радомировић. 

На обали реке Камах у Јерменији подигнут је споменик „Сломљено крило“, као део спомен-комплекса посвећеног страдалој посади и пријатељству српског и јерменског народа. Споменик је висок 12 метара, а само крило, као део споменика, дугачко је седам метара као симбол изгубљених седам живота.

Указом Президијума Врховног совјета СССР-а од 27. јануара 1989. године, наши пилоти су посмртно одликовани орденом „Пријатељство народа“ за испољену храброст и самопожртвовање приликом мисије у Јерменији.

Према званичним подацима, у земљотресу у Јерменији погинуло је око 25.000 људи, око 140.000 становника су остали инвалиди, а око пола милиона је остало без крова над главом. Градови Спитак и Лењинкан, на северу Јерменије, срушени су до темеља.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)