ОКО ЛЕЧЕ КАО И У СВЕТУ: У Општој болници у Кикинди пацијенти ће поново моћи да оперишу катаракту

Р. Шегрт

09. 12. 2021. у 07:26

У Општој болници у Кикинди пацијенти ће поново моћи да оперишу катаракту и више због тога неће морати да иду у Нови Сад, Зрењанин или на приватне клинике. Ова хируршка метода уведена је после паузе од двадесетак година и прве интервенције урађене су јуче. Операције су успешно завршене на три старија пацијента, од којих је један имао сложено обољење.

ОКО ЛЕЧЕ КАО И У СВЕТУ: У Општој болници у Кикинди пацијенти ће поново моћи да оперишу катаракту

Др Томин, др Прунић, др Радин и др Бабовић

Тим лекара водио је специјалиста Синиша Бабовић, управник Клинике за очне болести УКЦ Војводине. Први пут на операционој столици била је др Драгана Радин, офталмолог кикиндске болнице, која је на овај начин почела практичну едукацију за каснији самостални оперативни рад.

- Катаракта је успешно оперисана тројици пацијената и све интервенције су добро прошле, иако је једна била компликована и ретко се решава и у регионалним центрима. Урађена је најмодернијом ултразвучном техником, када се катаракта уклања кроз мали рез са уградњом премијум сочива, високог квалитета. Ова врста хирургије у будућности ставља кикиндску болницу на високо место када је у погледу операција катаракте - наводи др Бабовић.

Припреме за увођење операције катаракте почеле су још пре две године, али је примену одложила епидемија короне. У наредним месецима интервенције ће се изводити континуирано, а требаће око шест месеци да тим кикиндске болнице почне самостално да оперише. Др Бабовић напомиње да установа има доброг офталмолога, али треба континуирано да подржава ову хирургију, јер се она не формира у једном дану.

- Овај део Војводине у хируршком офталмолошком смислу био је потпуно занемарен. Зато је из Покрајине потекла иницијатива да се овој болници врати хирургија која је некада постојала. Стекли су се услови да обука почне и то је сада пионирски посао, јер се поново креће од нуле. Хирургија ока је стручно захтевна, јер је мануелна вештина. Да би заживела мора да буде континуирана - објаснио је др Бабовић.

Више него задовољна операцијом била је докторка Радин која је била поносна тимом који су чинили анестезиолог Владимир Прунић и медицинске сестре Мелинда Молнар и Александра Ранков. Ова болница, како каже директорка др Весна Томин, набавила је попрему пре две године уз финансијску подршку Покрајинске владе која је уложила око 30 милиона динара.

МАЊАК КАДРОВА

Проблем кикиндске болнице је мањак офталмолога. Од половине новембра ради само један специјалиста, а потребна су још три.

- Сутра бисмо могли да распишемо конкурс, али офталмолога нема довољно и мало је оних који желе да дођу да раде у мање градове. Сви остају у већим центрима, а мање болнице остају без кадрова - признаје директорка Томин.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗНЕНАДНА СМРТ: Преминуо Данило Дончић