НЕ ГУБЕ НАДУ: У планинском селу Цапарић верују да становништво неће више да "цури"
ПЛАНИНСКО село Цапарић се баш не да, мада је по последњем попису спало на 326 мештана, па тако о затварању четворогодишње школе, која има само шест ђака, не да нико не размишља, већ се чини све да онима који у њој уче буде што боље.
ФОТО: В.Митрић
То нам потврђује и Василије Ђукановић, родом Јадранин из Вуковог краја, који је директор Основне школе „Петар Враголић“ у Љубовији, којој припада и издвојено одељење у Цапарићу.
Поносно нам каже да су им управо изградили ново, модерно игралиште и средили кров на школском здању.
Верује да ће доћи време да буде подигнута и нова школска зграда.
Колико је ђака у четвороразредној школи, толико их иде од петог до осмог разреда у осмогодишњу школу у суседном Врхпољу, која је такође под скутима ОШ „Петар Враголић“, која своја издвојена одељења „држи као мало воде на длану“.
У Цапарићу ради један учитељ, који учи све ђаке те школе.
Мештани не губе наду.
Верују, веле у разговору са нама у средишту села код цркве, да ће млади остајати у завичају, али ће да се врате и они који су отишли, "јер у селу има шансе за добар живот и деце, младих, одраслих и старих".
Генерацији младих, које смо затекли код сеоске пилане крај пута ка Леовићу, није до сликања, али јесте до приче:
- Ово видите какве су ове шуме, предели су рођени за стогарство, али и за гајење малине и купине, чије су цене опет пристојне и дају шансу овдашњим домаћинствима. Квалитетан је овдашњи кромпир, пршута, сир, кајмак, ракије, мед... У селу нема шта нема, али фали младост. Крај друма затичемо мало стадо оваца и старог чобанина који једва иде, али не одступа са свог домаћинства, верујући да ће му се, као у лепој бајци, придружити млади који су отишли у „бели свет“.
- Кад се пре одлазило није било много наде за живот у овим крајевима, а сада је стигао и асфалт, добра струја, занатство и пољопривреда дају наду, па људи ће, сигуран сам, пожелети да буду домаћини своји на своме, а не вечни печалбари - каже Станко Васић, прота који је службовао у Азбуковици.
- Ово су јако добри, вредни и побожни људи. Неће овде више „цурити“ становништво. Видећете!
А тугу изазивају и призори напуштених кућа и то оних које су биле баш домаћинске, не само за овај крај и срез. Таквих има и крај Дрине, крај друма ка Лозници, односно Ужицу. Нада, ипак, не напушта ове горштаке, који воле своја родна огњишта.
БОНУС ВИДЕО:
ПУШТЕН ФИЛМ ИЗ 1961. ГОДИНЕ: Отварање Скупа Покрета несврстаних у Београду
Препоручујемо
БОГОМОЉА И У ЛОЊИНУ: За дан освештани темељи за два нова храма у љубовијском крају
11. 10. 2021. у 14:57
ЈУНАЦИМА ПОНЕО ОТАЏБИНСКУ ЉУБАВ: Велика част за Сретена Хаџи Цветојевића из Љубовије
02. 10. 2021. у 11:23
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ГОРИ АМЕРИЧКИ НОСАЧ АВИОНА: Хитно се огласила Централна команда САД
ДАНАС је на америчком носачу авиона USS Gerald R. Ford (CVN-78) избио пожар, који је у међувремену угашен.
12. 03. 2026. у 16:38
ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"
СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.
12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37
Коментари (0)