КОШНИЦЕ ПРАВДУ ЧЕКАЈУ ГОДИНАМА: Докази о тровању пчела не помажу да пчелари из Сивца и Кљајићева добију обештећење

З. Рајић

05. 10. 2021. у 08:25

НИ после три године није решен случај масовног угинућа пчела у атару Малог Стапара, засеока поред Сивца у општини Кула.

КОШНИЦЕ ПРАВДУ ЧЕКАЈУ ГОДИНАМА: Докази о тровању пчела не помажу да пчелари из Сивца и Кљајићева добију обештећење

Фото Н. Л.

Оштећени власници кошница, шесторо из Сивца и двојица из суседног Кљајићева, сматрају да поступак који су поводом тога покренули у Основном суду у Врбасу предуго траје и слаби наду да ће правда бити задовољена.

Пчелари су поднели тужбу против фирме "Фортунера аграр" из Врбаса, тврдећи да је проузроковала помор пчела недозвољеним прскањем грашка у цвату. Они траже да им се надокнади штета у укупном износу од 4.430.000 динара за потпуно уништена 372 од 529 пчелињака, колико их је било на испаши код Малог Стапара.

- Прво рочиште је одржано у фебруару претпрошле године, а два пута је одлагано због короне. Без обзира на тај оправдани разлог, суд је увелико требало да заврши посао, јер смо поднели све доказе да су пчеле страдале на грашку, који је тог маја 2018. био једина култура у цветању - каже један од оштећених пчелара, Мирослав Делић из Сивца.

УВИЂАЈ Инспектори сачинили записнике о уништеним пчелињим друштвима, Фото Н. Л.

Фото Н. Л.

Никола Јанковић, адвокат Савеза пчеларских организација Србије (СПОС), истиче да су пчелари доставили суду фотографије, видео-записе, записнике фитосанитарног и ветеринарских инспектора, као и резултате анализа узоркованог грашка и угинулих пчела, "што све упућује на то да је узрок масовног тровања пчела незаконито коришћење препарата за заштиту биља".

- У узорцима и грашка и пчела утврђено је присуство инсектицида који је Европска комисија забранила за употребу јер је отрован и за дивље и за медоносне пчеле - навео је адвокат.

Представници тужене фирме доставили су суду налаз којим побијају да је количина пронађеног инсектицида у грашку могла да узрокује смртност пчела. Ради обарања таквог вештачења СПОС је ангажовао инжењера заштите биља и пчелара Синишу Илинчића из Зрењанина.

- Ратари и воћари не праве разлику између фунгицида, средстава против биљних болести, који нису отровни за пчеле, и инсектицида, који су за пчеле најопаснији и нису регистровани за примену у цветању - објаснио је Илинчић.

ИЗ РАЗОЧАРАЊА У КАНАДУ

ПРЕДСЕДНИЦА Пчеларског друштва "Сивац" Татјана Мрдак рекла је да тровање пчела не сме проћи некажњено, јер би то обесхрабрило људе да се баве пчеларством. То се већ догодило Недељку Лончару из Сивца, којем је покрај њиве са грашком угинуло 21 пчелиње друштво, после чега се разочарао и запослио у фабрици у Канади. На путу да одустане био је и Ратко Брадић из Кљајићева, којем је уништено свих 130 кошница, али су му бројне колеге помогле да обнови пчелињак.

Запратите Нпортал на Фејсбук страници

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)