ОД МОРАВЕ "ОТИМАМ" УТОПЉЕНЕ: Репортер "Новости" са Славољубом Лукићем из Милошевца о лепотама, али и ћудима моћне српске реке

Јелена Илић

29. 08. 2021. у 08:38

- НИЈЕ луд онај што је дао име Морави. Она мори. Бригу даје. Није она паметна, стабилна река. Сваке године мења ток, сама од себе, матица ради како хоће. То је највећа превара за људе. Можеш бити храбар, али Мораву мораш да поштујеш и да јој не верујеш.

ОД МОРАВЕ ОТИМАМ УТОПЉЕНЕ: Репортер Новости са Славољубом Лукићем из Милошевца о лепотама, али и ћудима моћне српске реке

Славољуб Лукић цео живот живи уз Велику Мораву

Овако прича Славољуб Лукић (61), из села Милошевац крај Велике Плане, који се ородио са реком од пелена и до данас не прође дан да јој се не врати. Живи крај ње, заљубљен је у њу, али никада није престао да је се плаши.

- Сваки дан сам на води, читав живот, али нисам без страха. Нема силе на води. Морава је непредвидива и зла, ако јој дозволиш - говори човек чија веза са Моравом датира два колена у прошлост, од деде који је имао последњу воденицу на овој реци. Хтео је, каже Славко, да уђе у трошак, да оживи дедину воденицу, али је остала да живи само на сликама.

"Славко од Мораве", у шали га зовемо, док нас води на реку својим теренцем који успева да савлада терен налик филмској сценографији. Возимо се некадашњим коритом, да се уверимо како је река променила ток, "преселила" се на десну обалу. Оставила за собом дугачак спруд начичкан прастарим шкољкама чије се наличја беласају на дну измештене реке, светлуцају као трбуси моравских сомова кад испливају на површину. Оставила је за собом моравишта. Река делује мирно тамо где је дубока четири-пет метара, а заправо је брза и опасна. Тече брзином око седам километара на час, каже Славко.

Док шетамо спрудом ћудљиве реке, Славко нам прича како је био угоститељ, држао сеоску дискотеку, дао јој име "Бис" од почетних слова имена своје троје деце. После смрти супруге, решио је да, како каже, батали кафану, децу изведе на пут. Дочекао је пет унучића.

Угоститељске воде заменио је моравским. Некако се догодило да је на стотинак километара до ушћа у Дунав познат као једна од најбољих познавалаца реке.

Осим што му је дала усхићење, Морава му је, ни сам не зна како и зашто, доделила тешку мисију - проналажење утопљеника. Пре 20 година, спасао је из загрљаја реке дечака из Велике Плане. Остао је жив захваљујући јакни "шушкавац" која га је, као да је пловак, носила матицом. Од тада, нажалост, више их је Славко на обалу извукао мртвих него живих.

- Треба имати срце за ово. Најгора је ствар када ти родитељ дође и моли те да кренеш у потрагу за дететом. Које речи да изабереш да кажеш не. Не могу да одбијем, а не могу да идем. А, морам. Наћи утопљеника је утеха за породицу - прича овај човек и сведочи да је до сада пронашао 16 или 17 утопљеника.

Славко уме да прати матицу, сваки врбак, рукавац, дебло. Тужиоци, полиција и жандармерија знају да у њему имају сарадника. Често, успешнијег од њих самих.

- Прошлог лета нашли смо брачни пар који је нестао у води код Сараораца. Жандармерија их није нашла, па су звали мене. Комшију из Милошевца прошлог децембра тражио сам данима. Долазила је жандармерија - ронили, тражили, и ништа. Чак 17 пута сам излазио на воду. Маратонска потрага... Нашли смо га 51 дан након што утопио, и то 15 километара низводно. Пре десетак дана пронашао сам дечка из Милошевца који је одрастао на води, био пливач, али алкохол је био кобан - набраја Славко црни биланс свог дружења са реком.

Славољуб Лукић цео живот живи уз Велику Мораву

Жели да упозори, упали црвено, да људи схвате да се олако не препусте Морави.

- Волео бих да никада више никога не нађем јер те слике никада не избледе. И осећај тежине у грлу кад треба да јавим да сам некога пронашао - каже Славољуб.

Славко се само ноћу растаје од Мораве. Толико је познаје да у њеним водама чак и рони, иако зна за опасности.

- Кад роним, у сваком моменту ме вреба. Наслепо силазим, пипајући. Доле има свачега. На пример, дрво које је вода испрала толико да је оштро као нож. Има мрежа. Могу да се "упецам". Десило се једном човеку да је упао у сопствену мрежу и удавио се... Зато, Морава мора да се уважава - не престаје да саветује.

За све страхове, Славку је Морава дала накнаду. Више пута. Неку је од реке тражио, неку је добио ненадано.

- Хоби ми је да тражим прастара и окамењена дрва. Нашао сам зуб од мамута, тежак око четири килограма, испљунула га Морава. Затим, рог европског јелена. Пронашао сам 2001. године чамац дуг дванаест метара. Сматрали су упућени да је стар око 1.000 година. Музеји нису хтели да га узму, па сам га слупао за огрев. Е, а онда су ме звали из Турске, кажу, не знате шта сте урадили, изгорели сте велики новац, наводно 30.000 евра. Шта ћу, грејала се деца. Скупо грејање било те зиме - кроз смех говори овај необичан човек.

Остављамо га реци и Поморављу. На одласку, желимо му бистру воду, помирљиву реку и да никога више не нађе у њој. Осим ретких примерака старих неколико хиљада година.

УНИКАТИ ОД ДРВЕТА ИЗ ВОДЕ

ЛУКИЋ је поносан јер су од дрвета које је проналазио у реци израђени и неки уникатни предмети. Направио је себи ручни сат, док људи са којима сарађује, израђују оквире за наочаре, веома скупе које се продају и на европском тржишту.

ФОСИЛ

СЛАВКО у дворишту чува окамењено дрво из Мораве.

- Мислио сам да је камен кад сам га нашао, а заправо је фосил дрвета. Могуће да је старо неколико хиљада година. Сматра се да је метар земљишта у дубину једнако хиљаду година - прича Славко.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)