ДВА ЈЕЗИКА ЗА ОСВАЈАЊЕ НАУКЕ: Удружење из Руског Крстура охрабрило средњошколке примерима "билингвалних" научница

З. Рајић

29. 05. 2021. у 10:10

УЧЕНИЦЕ средњих школа, које похађају наставу на матерњем језику неке од националних мањина у Србији и желеле би да се баве науком, охрабрене су пројектом "Билингвалне СТЕМ научнице", који је осмислило Удружење грађана "РуСТЕМ" из Руског Крстура.

ДВА ЈЕЗИКА ЗА ОСВАЈАЊЕ НАУКЕ: Удружење из Руског Крстура охрабрило средњошколке примерима билингвалних научница

Фото Т. Т.

Пројектом је представљено 11 жена, које су завршиле средњу школу на русинском, мађарском, словачком и бошњачком језику, а потом, студирајући на српском, постигле највиша звања у такозваним СТЕМ дисциплинама: Science (наука), Technology (технологија), Engineering (инжењерство) и Mathematics (математика).

- Примећено је да се у свету, генерално, девојчице мање одлучују за бављење науком, а посебно у срединама где живе као припаднице националних мањина. Постоје предрасуде да наука није за жене, а уочено је и да нема довољно узора на које би се девојчице угледале - објаснила је мотиве за покретање пројекта чланица УГ "РуСТЕМ" Наталија Будински, професорка математике и директорка Основне и средње школе са домом ученика "Петро Кузмјак" у Руском Крстуру.

НЕОПРАВДАН СТРАХ РОДИТЕЉА

Олена Папуга из Руског Крстура, државна секретарка у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог, каже да је пројекат "Билингвалне СТЕМ научнице" показао да је неоправдан страх родитеља да им деца, ако средњу школу похађају на матерњем мањинском језику, неће моћи успешно да студирају на српском.

Кроз пројекат "Билингвалне СТЕМ научнице" своја искуства у школовању на два језика и бављењу науком (биологијом, физиком, технологијом, математиком, хемијом, урбанизмом и медицином) изнеле су Ивана Будински, Јасна Папуга и Сандра Бучко (завршиле гимназију на русинском у Руском Крстуру), Зденка Дудић (матерњи словачки) из Бачког Петровца, Незрина Куртановић (бошњачки) из Новог Пазара и припаднице мађарске заједнице Берта Барта Холо и Ева Ловра из Бачке Тополе, Изабела Фабри Галамбош и Теодора Гајо из Новог Сада, Хајналка Пожар из Суботице и Каталин Месарош Сечењи из Сенте.

Наталија Будински, Фото Т. Т.

- Пројекат, који је подржало Министарство просвете, науке и технолошког развоја, резултирао је брошуром, намењеном као подстрек девојчицама од 14 до 18 година. Брошуру смо презентовали у Палати Србије у Београду, на иницијативу Гордане Чомић, министарке за људска и мањинска права и друштвени дијалог, која се одушевила пројектом - рекла је професорка Будински.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!