"ЛАУРЕУС", ГДЕ ВАМ ЈЕ НОВАК ЂОКОВИЋ?! Наш тенисер изостављен са списка кадидата за спортског "Оскара"

20. 02. 2023. у 15:43

У априлу додељиваће се спортски "Оскар" за најбоље спортисте у протеклој години. Оно што упада у очи јесте да нема нашег најбољег тенисера Новака Ђоковића, који је престижно признање добијао четири пута.

ЛАУРЕУС, ГДЕ ВАМ ЈЕ НОВАК ЂОКОВИЋ?! Наш тенисер изостављен са списка кадидата за спортског Оскара

Танјуг/АП

Кандидати за најбољег спортисту у 2022. години су атлетичар Арманд Дуплантис, који је протекле године три пута поправио свој светски рекорд у скоку с мотком и освојио светска злата у дворани и на отвореном, као и Дијамантску лигу.

Дуплантис ће се борити против фудбалера Лионела Месија који је у дресу Аргентине освојио титулу првака света, светског првака у формули 1 Холанђанина Макса Верстапена, кошаркаша НБА првака Голден Стејта Стефа Карија, француског фудбалера Килијана Мбапеа и шпанског тенисера Рафаела Надала.

У женској конкуренцији међу главним кандидаткињама за награду је америчка пливачица Кејти Ледецки која је на Светском првенству у Будимпешти освојила четири златне медаље.

Награду "лови" и америчка Сидни Меклафин, која је већ добила награду за најбољу атлетичарку године. Она је на Светском првенству у Јуџину освојила два злата и два пута рушила свој светски рекорд на 400 метара с препонама.

Атлетичарка са Јамајке Шели-Ен Фрејзер-Прајс освојила је титулу светске првакиње на 100 метара, пољска тенисерка Ига Швјонтек је прошле године освојила Ролан Гарос и Ју-Ес опен, нанизала 37 победа и годину завршила на броју један.

Међу кандидаткињама за награду је и америчка скијашица Микаела Шифрин, победница Светског купа, као и шпанска фудбалерка Алексија Путељас.

Објављени су и кандидати за најбољу екипу, а у финалу су фудбалска репрезентација Аргентине, фудбалери Реал Мадрида, НБА прваци Голден Стејт вориорси, женска фудбалска репрезентација Енглеске, француска рагби селекција, као и Ред Бул тим Формуле 1.

Кандидати за откриће године су фудбалска репрезентација Марока, шпански тенисер Карлос Алкараз, казахстанска тенисерка Елена Рибакина, амерички клизан Нејтан Чен, амерички голфер Скоти Шефлер и нигеријска атлетичарка Тоби Амусан.

Доделиће се и "спортски Оскари" за повратника године, најбољег спортисту с инвалидитетом, најбољег спортисту у екстремним спортовима, као и награда "Спорт фор Гоод" за спортски програм или пројект.