НОВА ПОБЕДА ШАМПИОНА Сјајни Хамилтон најбржи у Шпанији

16. 08. 2020. у 17:19

АКТУЕЛНИ светски шампион Луис Хамилтон победио је данас у трци Формуле 1 за Велику награду Шпаније.

Возач Мерцедеса је тако увећао предност у генералном пласману. Хамилтон је остварио 88. победу у каријери и налази се на три победе од рекорда који држи Михаел Шумахер. Британац је овим тријумфом дошао до четврте победе у сезони.

Он је трку почео са 92. пол позиције у каријери, водио је од почетка до краја и на доминантан начин забележио победу. Хамилтон је 156. пут изборио пласман на подијум, по чему је данас постао рекордер Формуле 1.

Друго место заузео је Макс Верстапен из Ред Була са 24,177 секунди заостатка, а трећи је био возач Мерцедеса Валтери Ботас са заостатком од 44,752 секунди. Он је освојио додатни бод за најбржи круг трке.

Четврто место заузео је Ленс Строл из Рејсинг Поинта, а пети је био његов тимски колега Серхио Перес, који је добио казну од пет секунди због непоштовања плавих застава.

Возач Мекларена Карлос Саинц заузео је шесто место, седми је био Себастијан Фетел из Ферарија, а осмо место заузео је Александар Албон из Ред Була. Девети је био Пјер Гасли из екипе Алфа Таури, док је на 10. месту трку завршио Ландо Норис из Мекларена.

Хамилтон је стартовао са пол позиције, добро је кренуо и сачувао вођство, а одлично су стартовали и Верстапен и Строл који су обишли Ботаса, па је фински возач пао на четврто место. Ботас је убрзо успео да претекне Строла и нашао се иза Верстапена, коме је у шестом кругу Хамилтон "побегао" на 1,6 секунди. Холанђанин се тада пожалио да светски првак вози споро.

До 18. круга Хамилтон је имао нешто више од пет секунди предности, а тада се Верстапен пожалио на предње гуме. Ред Бул је ипак прво позвао Албона у бокс, а он се вратио на стазу као 16.

Верстапен се пар кругова касније поново пожалио и рекао да су "гуме мртве" и да губи много времена и упитао је да ли мора да понавља поруку. Он је у 22. кругу отишао на замену гума и на стазу се вратио као трећи, испред Строла и Переса, а иза другопласираног Ботаса.

Хамилтон је у 23. кругу отишао на замену гума, задржао се нешто дуже него што је планирано, али се вратио као први на стазу. Одмах је на замену отишао и Ботас, након чега је био трећепласирани иза Верстапена, који је за Хамилтоном заостајао нешто више од четири секунде.

Из бокса Ред Була обавестили су Верстапена о резултатима водећег, а он им је бесно узвратио да би екипа требало да се концентрише на свој посао, уместо да гледа шта ради Хамилтон.

У тим тренуцима добро је возио Перес који се попео на шесто место. Ботас је тада имао најбржи круг, а за пето место борили су се возачи Форс Индије Строл и Перес. У 35. кругу Леклер је напао Нориса за 10. место, али је Британац успео да се одбрани.

Фетела су затим из екипе обавестили да се очекује киша, а у 37. кругу Леклер се окренуо и зауставио на стази, пошто му се угасио болид. Он је успео да га покрене, али је пао на последње место. У 40. кругу је отишао у бокс и завршио је трку.

Хамилтон је у 41. кругу имао нешто више од 10 секунди предности над Верстапеном, за којим је Ботас заостајао две секунде. Верстапен је круг касније отишао на замену гума и вратио се на стазу као други иза Ботаса.

Ботас је у 49. кругу отишао на замену гума и на стазу се вратио као трећи иза Верстапена. Круг касније у бокс је отишао и Хамилтон, који се вратио на прво место по изласку из бокса. Перес је затим добио казну од пет секунди јер није поштовао плаве заставе, због чега је он негодовао и рекао да се склонио на време.

Строл је обишао Фетела, а затим је и Саинц исто покушавао и успео у 60. кругу. Возач Хаса Роман Грожан је на кратко излетео са стазе, отпао је део са болида, а Хамилтон је пријавио да је прешао преко тог дела. У 65. кругу Ботас је отишао на замену гума и вратио се на стазу као трећи, али поредак је остао непромењен, па је трку завршио на трећем месту.

Наредна, седма трка у шампионату, вози се за две недеље, за Велику награду Белгије.

(БЕТА)

ЛЕСТЕР СЕ ВРАТИО У ПРЕМИЈЕР ЛИГУ! Успешна сезона лисица може бити крунисана освајањем Чемпионшипа

ЛЕСТЕР СЕ ВРАТИО У ПРЕМИЈЕР ЛИГУ! Успешна сезона ''лисица'' може бити крунисана освајањем Чемпионшипа

НЕКАДАШЊИ првак Енглеске је математички осигурао повратак у Премијер лигу, а уколико данас слави против Престона на ''Дипдејлу'' (21:00) крунисаће сјајну сезону освајањем Чемпионшипа.

29. 04. 2024. у 07:35

РЕЋИ ЋУ ВАМ У ПОВЕРЕЊУ! Реакција руских челника након што је у Београду химна Русије престала да се интонира током доделе медаља (ВИДЕО)

"РЕЋИ ЋУ ВАМ У ПОВЕРЕЊУ!" Реакција руских челника након што је у Београду химна Русије "престала" да се интонира током доделе медаља (ВИДЕО)

Русија је ових дана прилично поносна на оно што се десило на Европском првенству у боксу чији је домаћин била Србија. Истина, суочили су се Руси са два проблема у српској престоници, али - далеко од тога да су љути.

29. 04. 2024. у 13:13