ХАОТИЧНА ЗАВРШНИЦА ТРКЕ У СИЛВЕРСТОНУ: Хамилтонова најбизарнија победа каријере, са распалом гумом једва прошао кроз циљ

Бета

02. 08. 2020. у 16:52

АКТУЕЛНИ шампион возач Мерцедеса Луис Хамилтон победио је данас у трци Формуле 1 за Велику награду Велике Британије и увећао предност у генералном пласману.

Хамилтон је остварио седми тријумф у Великој Британији и постао је возач са највише победа у домаћој трци. Њему је пукла гума у последњем кругу, али је једва успео, на три точка да дође до циља и оствари 87. победу у каријери.

Хамилтон је трку завршио за сат, 28,01,283 минута. Он сада има 30 бодова више на првом месту генералног пласмана у односу на тимског колегу Валтерија Ботаса.

Друго место заузео је Макс Верстапен из Ред Була уз најбржи круг трке, али са заостатком од 5,856 секунде за победником, а трећи је био Шарл Леклер из Ферарија са 18,474 секунде заостатка.

Четврто место заузео је Данијел Рикардо из Реноа, пети је био Ландо Норис из Мекларена, а шесто место заузео је Естебан Окон из Реноа. Седмо место заузео је возач Алфа Таури Пјер Гасли, осми је био Александар Албон из Ред Була, девети је био Ленс Строл из Рејсинг Поинта, а 10. место заузео је Себастијан Фетел из Ферарија.

Рејсинг Поинт је имао проблема да покрене болид Ника Хулкенберга и он није стартовао. Хулкенберг је требало да замени у данашњој трци Серхија Переса који има корона вирус и налази се у изолацији.

Хамилтон је кренуо са своје 91. пол позиције у каријери, није најбоље стартовао али успео је да задржи прво место испред Ботаса. Добро је кренуо Леклер који је обишао Верстапена за треће место, али је возач Ред Була успео да врати позицију. Саинц је такође био добар на старту и попео се на пето место, док је Норис са четвртог пао на седмо место.

У другом кругу изашло је безбедносно возило на стазу пошто је Кевин Мангусен излетео са стазе и ударио у заштитну ограду после контакта са Александром Албоном. Возач Хаса је неповређен изашао из болида и завршио је трку. Албон је због тог инцидента кажњен додавањем пет секунди.

У шестом кругу трка је настављена, Хамилтон је водио испред Ботаса, Верстапена, Леклера, Саинца и Рикарда, а Строл је обишао Окона за осмо место. Фетел је и даље држао 10. позицију. У седмом кругу у бокс је отишао Албон и на стазу се вратио као последњи.

До 12. круга Хамилтон је стекао 1,4 секунде предности, а затим се догодио велики инцидент када је Данил Квјат први великој брзини ударио у ограду и знатно оштетио болид. Руски возач је неповређен изашао из возила, а тада је поново на стазу изашао сејфти кар. То су искористили остали возачи и отишли у бокс на замену гума, осим Грожана који је држао пето место.

Трка је настављена у 19. кругу, Норис је одмах напао Рикарда и преузео седмо место, а одмах је напао и Саинца, али је на кратко изашао са стазе и остао је иза тимског колеге. Хамилтон је возио најбржи круг и стекао је 1,3 секунде над Ботасом, а иза њих заостао је Верстапен. Саинц је успео да претекне Грожана за пето место, а исто је убрзо успело и Норису па се Британац попео на шесто.

Хамилтон је у 26. кругу стекао несто више од две секунде предности, али је његов тимски колега неколико кругова касније успео да смањи заостатак за пола секунде. Двојац Мерцедеса је низао најбрже кругове, на то се пожалио Верстапен и рекао својој екипи да му је досадно, пошто не може до другог места, а Леклер је далеко иза њега на четвртом. Он је тада питао чланове свог тима да ли се довољно хидрирају, што је изазвало смех у боксу Ред Була.

Рикардо је обишао Грожана, који је после тога отишао у бокс на замену гума и вратио се на стазу као последњи. Гасли је у 39. кругу напао Фетела, на кратко је изашао са стазе и успео је да преузме 10. место. Окон је у завршници обишао Строла који се се мучио са гумама, а на вибрације се пожалио Саинц.

У 50. кругу Ботас је прешао преко ивичњака и остао је без предње леве гуме. Возио је тако готово цео круг до бокса, а затим је Верстапен отишао на замену гума како би се борио за најбржи круг. Ботас се на стазу вратио као 12. и изгубио је шансу за бодове.

У последњем кругу и Саинц је остао без предње леве гуме, а затим је и Хамилтону страдала гума. Шестоструки светски првак једва је возио, Верстапен се приближавао, али је Хамилтон ипак успео да стигне први до циља и да победи на домаћој стази. Ботас је трку завршио на 11. месту, а до бода је дошао Фетел.

Наредна, пета трка у шампионату, вози се за седам дана на истој стази.

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико грађани славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико ''грађани'' славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

У заосталој утакмици 29. кола Премијер лиге фудбалери Брајтона ће угостити разиграни Манчестер сити који јуриша ка новој титули првака Енглеске (21.00).

25. 04. 2024. у 07:45