ВРЕМЕПЛОВ ЂОКОВИЋУ КРУНА, "ДЕЛФИНИМА" ЗЛАТО, "ОРЛОВИМА" СРЕБРО: Недеља, 29. јануара 2012. биће упамћена као најузбудљивија у нашој историји

С. Крстовић

25. 01. 2024. у 10:57

СРБИЈА ће дуго да памти недељу, 29. јануар 2012. године. Да смо земља шампиона доказали су наши спортски јунаци: Новак Ђоковић је освојио трећи пут у каријери Аустралијан опен, ватерполисти су у Ајндховену пети пут постали прваци Европе, док су рукометаши у Београду славили сребро на шампионату Старог континента.

ВРЕМЕПЛОВ ЂОКОВИЋУ КРУНА, ДЕЛФИНИМА ЗЛАТО, ОРЛОВИМА СРЕБРО: Недеља, 29. јануара 2012.  биће упамћена као најузбудљивија у нашој историји

фото танјуг/ап

Први нас је обрадовао Ђоковић. "Човек од челика са победничким срцем, генијалним умом и непоновљивим талентом поново је златним словима исклесао своје име у историји белог спорта", писале су тада "Новости". Новак је у епском финалу, најдужем откако се мери статистика на АТП туру, савладао великог ривала Рафаела Надала са 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5:7), 7:5 и то после пет сати и 53 минута спартанске борбе на "Род Лејвер арени" (претходни рекорд држали су Виландер и Лендл 1988. на Ју-Ес опену, 4:54.00).

Ђоковић је тада нанео седми узастопни пораз Мајорчанину, трећи заредом у гренд слем финалима, јер га је пре Мелбурна надиграо на Вимблдону и Ју-Ес-опену. Иначе, толико су обојица били исрцпљени да су једва стајали на ногама током церемоније доделе пехара. Клецала су им колена, хватали их грчеви, да би Рафа у једном тренутку сео на мрежу. Тада су се организатори досетили и уморним асовима донели столице, како би могли да испрате свечаност до краја.

- Рафа, ти си један од најбољих играча свих времена на туру, један од најпоштованијих тенисера међу колегама и навијачима. Исписали смо историју, али нису могла да буду двојица победника - истакао је тада Ђоковић.

На другом крају свету, у Ајндховену, ватерполисти су који минут по завршетку дуела Ђоковића и Надала пети пут покорили Стари континент, пошто су у драматичном финалу 30. ЕП савладали надахнуту Црну Гору са 9:8 (1:1, 2:3, 3:1, 3:3). Био је то и реванш за пораз у групи од 11:7.

- Због овога смо дошли у Холандију - одушевљен је био Живко Гоцић. - Водили смо дивовску борбу с невероватно снажном репрезентацијом Црне Горе. Зато је овај тријумф још дражи, а по свему што смо приказали на шампионату, ово злато нам припада.

Финале је од првог напада израсло у жесток окршај момака који су ван базена велики пријатељи. Некадашња браћа нису се нимало штедела. Прштало је у води, обе селекције ослониле су се на гранитне одбране, а у нападу се дуго играло гол за гол. Чим су се изабраници Дејана Удовичића почетком последње четвртине одлепили на два поготка разлике, Црногорци су (не)очекивано добили јак ветар у леђа. Судије су их у сваком нападу чашћавале с играчем више, два пута чак и с двојицом, али то им је донело само 8:8.

Српски асови су остали мирни и стрпљиви, а Вања Удовичић је као прави капитен, неодбрањивим шутем са дистанце, 72 секунде пре краја, постигао победоносни гол. Покушали су изабраници Ранка Перовића да изједначе, али су наши сјајном игром у одбрани сачували велику победу и пети пут у историји, а други пут као Србија, постали шампиони Европе.

- За ово злато смо се борили - пресрећан је био голман Слободан Соро. - На шампионату смо играли најбоље и најлепше, а победа у финалу је круна наших партија у Ајндховену. Црногорци су играли перфектно, али смо им показали да смо бољи и заслужено смо славили.

Желели у рукометаши да магичан дан заокруже триплом круном. Нажалост у финалу ЕП у препуној "Београдској арени" изгубили су од вицешампиона света Данске са 21:19 (9:7). Како су писале "Новости" "Брзи воз Данске, предвођен машиновођом Хансеном, протутњао је тереном 'Арене' пуном паром и за 60 минута финала ЕП прегазио је снове наше репрезентације о титули првака."

Tekst potpisa

Упркос поразу, наш тим је био одликован не само историјском сребрном медаљом, већ и громогласним аплаузима и повицима "Шампиони, шампиони". Нису Момир Илић и другови успели други пут у 12 дана да савладају Данце и нико им не може замерити на томе. Није фраза, сребро у случају наших рукометаша сијало је као злато ватерполиста и пехар Новака Ђоковића.

Штета је само што је храбра чета Веселина Вуковића остала без горива и кренула у рикверц баш на крају пута, када је шампањац већ био у кибли. Мамурни од победе над Хрватима у полуфиналу, опијени значајем финалног сусрета и светлима велике позорнице, "орлови" нису могли у још један, завршни лет. Уместо на седмо небо, слетели су на друго место победничког постоља.

Простим погледом на статистику у првом полувремену јасни су разлози пораза. Чак 12 одбрана имао је Станић, а његов тим губио је после првих 30 минута са два разлике! Чувар мреже Србије више од тога није могао да уради, а од беса што у нападу не иде као да је хтео и сам да насрне на гол противника. Ни у наставку наши нису успели да преокрену, мада су се примакли на 15:16. Тада је експлодирао Микел Хансен и Србима није дозволио да изједначе...

СРБИЈА - ЦРНА ГОРА 9:8

БАЗЕН: "Петер ван ден Хугенбанд". Гледалаца: 3.150. Судије: Гомез (Италија) и Ставридис (Грчка). Играч више: Србија 13 (7), Црна Гора 11 (4). Два играча више: Србија 1 (1), Црна Гора 3 (1). Петерци: Србија -, Црна Гора 1 (0).

СРБИЈА: Соро, Шапоњић, Гоцић, Удовичић 2, Ћук, Пијетловић 1, Никић, Алексић 1, Рађен 1, Филиповић 1, Прлаиновић 1, Стефан Митровић 2, Бранислав Митровић.

ЦРНА ГОРА: Радић, Бргуљан, Пасковић 1, Петровић, Кликовац, Радовић 3, Млађан Јановић, Никола Јановић 1, Ивовић 2, Злоковић, Гојковић 1, Јокић, Шћепановић.

По четвртинама: 1:1, 2:3, 3:1, 3:3.

СРБИЈА - ДАНСКА 19:21 (7:9)

ДВОРАНА: "Београдска арена". Гледалаца: 20.000. Судије: Абрахамсен/Кристијансен (Норвешка). Седмерци: Србија 3 (2), Данска 1 (1). Искључења: Србија осам, Данска шест минута. Црвени картон: Никола Манојловић (Србија) у 53. минуту.

СРБИЈА: Марјанац, Шешум, Вујин 2, Никчевић 2, Манојловић 1, Тоскић 2, Станић (17 одбрана), Илић 2 (1), Марковић, Продановић 4, Стојковић 2, Бељански 1, Вучковић 3, Чутура, Станковић, Ненадић.

ДАНСКА: Ландин (19 одбрана - седмерац), Могесен, М. Кристијансен, Лауге 2, Л. Кристијансен, Маркусен 2, Егерт 3, Спелерберг 1, Сван Хансен, Линдберг 2, Р. Тофт Хансен 1, Клеверли, Сондергард 1, Х. Тофт Хансен, Хансен 9, Нилсен.