СРБИЈА ЈЕ ПОНОСНА! "Орлови" победом над Холандијом завршили Светско првенство: Ђеронини клинци блистали за преокрет

23. 01. 2023. у 19:37

РУКОМЕТНА репрезентација Србије победом резултатом 32:30 над Холандијом опростила се од Светског првенства у Пољској.

СРБИЈА ЈЕ ПОНОСНА! Орлови победом над Холандијом завршили Светско првенство: Ђеронини клинци блистали за преокрет

Била је ово утакмица у којој нисмо искористили крила на прави начин, недостајало је жара у нашој игри, просто нисмо личили на онај тим из претходних мечева. Ђеронини изабраници начинили су велики број грешака како у офанзивном, тако и у дефанзивном сегменту игре.

Деловали су потпуно деконцентрисано, непорепознатљиво, а на све се надовеозао и велики број судијских грешака које нису ишле у нашу корист, и које су лако могле да одреде коначан искод овог меча. Ипак, упркос свим проблемимам, успели су наши рукометаши да тријумфално напусте Катовице, у којима су пробели цео ток Светског првенства.

Холандија је од самог старта преузела вођство, игра по крилима и брзи центар, којим су експресно одговарали готово на сваки наш гол били су нерешива енигма.  Крила орлова са друге стране потпуно одсечена, па су Пешмалбек са пивот, и по који пројектил са бековских позиција били практично једино решење у нападу целим током првог дела утакмице.

На сву муку и проблеме на паркету, Ђерона остаје и без Марсенића, због црвеног картона који је наш рукометни ратник добио  у 19. минуту.

Марсенић је прегрубо ушао у дуел, Чешке судије су отишле да погледају успорени снимак, и након провере доносе одлуку да искључе једног од наших најбољих играча.

Полувреме у ком је наша репрезентација ишла из проблема у проблем завршено је са два гола дефицита Србије, што је још било и добро, с обзиром на то како су се ствари на паркету одвијале.

Ђерона одлучује да уведе играче жељне доказивања. Додић и Воркапић на паркету, а Србија на њиховим крилима успева да стигне до првог вођства на мечу у 35, минуту.

И онда, на сцену ступа чудесни Марко Милосављевић. Момак који је поникао у РК Железнику, а садашњи члан шпанског Адемар Леона слао је пројектиле и цепао противничку мрежу из напада у напад. Предност орлова на минут до краја износила је два гола предности, и тада је било јасно да нема повратка за "лале".

Најефикаснији у нашим редовима био је поменути Милосављевић са 9 голова, Пешмалбек је пет пута тресао мрежу, а Илић капитен, четири пута.

Србија овом победом није успела да се домогне пласмана у квалификације за ОИ, али уздигнуте главе напушта Светко првенству у Пољској, на ком је оставила сјајан утисак.

Standings provided by Sofascore

Србију сада очекује наставак квалификација за Европско првенство на којем ће се делити још две визе за Олимпијске игре у Паризу. Подсећања ради, Србија је у груши са Норвешком, Финском и Словачком, а после две одигране рунде, Норвешка и Србија имају по четири, док су Финска и Словачка без бодова. У марту, Србију очекује двомеч са селекцијом Норвешке.

У другом мечу који је био од великог значаја, Хрватска је победила Бахреин са 43:32 (17:16), обезбедила је девето место, а самим тим, готово извесно и место у квалификацијама за Олимпијске игре у Паризу.

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

КРАЈ МЕЧА

57. минут - Милосављевиииић! Бомбардује противника момак из Железника. Међутим седмерац за Холандију и играч више након брзог центра. Али брани Милосављев! Невероватни голман Србије. Три минута до краја, два гола предности и напад за Србију.

56. минут - Поново чудесна одбрана Милосављева! Каква драма у финишу, 4 минута до краја, гол предности за нашу репрезенацију.

54. минут - Шта ради Милосављевић! Ово је његов осми гол, свих осам у другом полувремену, Србија има 30:29.

49 минут - Какав гол Воркапића! Ђеронини клинци блистају у наставку, Србија има гол предности, 28:27.

48. минут - Поново Милосављевић! Али поново тај брзи центар, и поново Холандија експресно изједначује, 27:27.

47. минут - Гол,гол,гол! Милосављевић показује какав нападачки арсенал поседује, још једна голчина специјалисте за дефанзиву. Потом исти играч и краде лопту и покађа у контри, његових 5 погодака, и то само у другом полувремену. На другој страни рукометаш Либека, Велде доноси изједначење, 26:26. Кукић не може да настаив утакмицу, и креће ка свлачиониви, још увек није јасни шта је у питању.

46. минут - Гол Пешмалбек и искуљчење за Холандију, 24:25.

45. минут - Какав цепелин Холанђана. Шаген прелепим голом доноси предност Холандији, а потом још једна изгубљена лопте наше репрезентације и још једна муњевита контра, 23:25.

44. минут - Вања Илић погађа са седам метара!

43. минут - Нова грешка, нова казна за Србију. Изгубљена лопта, поново контра Холанђана, и гол за ново вођство нашег ривала.

41. минут - Орбовић поново! Пре тога је Стејнс стигао до 5. гола на мечу, а потом и још један пододак нашег ривала, 22:22.

39. минут - Нови гол Милосављевића, поново је нерешено 20:20, зауставили смо брзи центар Холанђана, а потом страшна одбрана Милосављев! Иде напад на другој страни, и гол за Србију! Бомба Орбовића!

37. минут - Седмерац Холандија! Цупара на гол, али овога пута није изашао као победник из дуела са противником, Велде непогрешив.

36. минут - Холандија са играчем мање до гола. Некако су направили вишак, а Шаген за крила матира Милосављева.

35. минут - Пројектил Додића! Момак који је предвиђен да буде предводник нове рукометне генерације Србије снажним ударцем за прво вођство наше репрезентације

34. минут - Имамо играча више! Стејнс је погодио за Холанђане пре тога, али је Вукашин Воркапић као шило прошао са крила и закуцао лопту иза леђа противничког голмана, 18:18.

33. минут - Поново Мисловаљевић! Сјајан одговор Србије у наставку, изједначење.

32. минут - Голчина Милосављевића! Млади Додић је ушао у игру, одложио лопту нашем дефанзивном специјалисти, а овај преко блока пројектилом смањује на 16:17.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

Полувреме у ком нисмо искористили крила на прави начин, недостајало је жара у нашој игри. Ђеронини изабраници начинили су велики број грешака, деловали потпуно деконцентрисано у нападу, а на све се надовезао и велики број судијских грешака које нису ишле у нашу корист. Подсетимо, Ђерона због црвеног картона који је добио Марсенић у 19. минуту неће моћи да рачуна до краја меча на једног од најбољих репрезентативаца. Полувреме у ком је наша репрезентација ишла из проблема у проблем завршено је са два гола дефицита Србије, што је још и добро, с обзиром како су се ствари на паркету одвијале.

30. минут - Каква судијска грешка! Сада и Србија има играча мање, Абутовић је наводно у пределу врата закачио противника. Следи одлична интервенција Милосављевића, па гол Ђорђића, и онда две изгубљене лопте, а Холандија иде на 15:17.

Најефикаснији у редовима српске репрезентације је Пешмалбек са 4 гола.

28. минут - Србија поново са играчем више! Ставаст након гола иде на клупу два минута, а Пешмалбек поново се позиције пивота до лаког гола.

26. минут - Смитс поново до гола. Па затим и изгубљена лопта Србије, а Ивар Ставаст бомбом са бековске позиције за нових +2 Холанђана.

24. минут - Гол, гол, гол! Пешмалбек сјајно са пивота, Србија до изједначења. Холанђани преко Стејнса муњевито узвраћају, али следи одговор орлова преко крила, други гол Радивојевића, поново је нерешено, 13:13.

23. минут - Србија са играчем више поново! Јансен иде на клупу, а Илић на линију од седам метара. И гол је, поново смо на само -1.

21. минут - Илић погађа, Србија на -1 упркос свим проблемима са којиам се сусрећемо данас.

19. минут - Црвени картон за Марсенића! Велики губитак, Марсенић је прегрубо ушао у дуел, добио искључење. Чешке судије одлазе да погледају успорени снимак, и након провере доносе одлуку да искључе једног од наших најбољих играча. Проблем за проблемом...

18. минут - Стејнс је ушао у игру први пут, и одмах звезда лала до гола. На другој страни Ђорђић лепо проналази Марсенића на пивоту који погађа, 9:10.

17. минут - Мајсторија Радивојевића! Улетео је миљеник нације са крила и онда савршеним лобом смањује на 8:9.

16. минут - Седмерац за Ђеронине момке и играч више! Илић буши противничку мрежу, а Холанђани губе лопту, имамо прилику да са играчем више дођемо на -1.

15. минут - Браниии Цупара седмерац! Србија је сада и са играчем мање, а Цупара маестралним рефлексом спречава нашег ривала да оде на +3. Србија не користи напад, али зато то чини наш ривал, који сада има 9:6.

14. минут - Милосављев чини чуда на голу! Његова већ шеста одбрана, Радивојевић на другој страни покушава из тешке позиције са крила, али брани голман Холандије сјајно.

13. минут - Илић са пивота! Сјајносе омалени капитен Србије ушуњао међу горостасе холандсе дефанзиве и решава ситуацију 1 на 1 са голманом поготком, 6:8.

12. минут - Гол, Кукић! Смитс је промашио чист зицер након што је сјајно прошао по крилу, а Кукић смањује на 7:5.

10. минут - Србија коначно до гола! Није то била изграђена акција, али Пешмалбек изгурава два дефанзивца Холанђана и на снагу проналзи пут до мреже.

8. минут - Нови седмерац за Холандију! Поново Смитс, и поново погађа, не користимо ни играча више, Холандија бежи на три гола предности и има посед лопте, који користи за 3:7. Јако лош почетак меча, потпуно непрепознатљива Србија.

6. минут - Србија два минута са играчем више! Судије дижу руку за пасиван напад, али Смитс са последње дозвољеним додиром за 4:2. Уследио је напад Србије, Борзаш користи играча више, али на другој страни чини нови седмерац. Смитс поново преузима одговорност, и овога пута непогрешив, 3:5.

4. минут - Лош почетак Србије, без мотива, без жеље у овим уводним минутима. Чак три изгубљене лопте, а потом и Пешмалбек прави седмерац. Најефикаснији играч Холанђана на овом шампионату, Смитс, погађа пречку, али се лопта срећно одбија у руке наших ривала. Холанђани потом греше, Орбовић погађа са крила, па брзи центар Холандије и експресно враћају два гола предности.

2. минут - Сјајни Милосављев! Чист зицер је сада одбранио голман Србије који је толико недостајао против Немачке, Србија губи лопту у наредна два намапада а Стејнс и Бајерс у контри то суорово кажњавају. Лале до рана два гола предности.

УОЧИ МЕЧА

Наду о проласку међу осам најбољих на планети распршила је Немачка, али зато против "лала" "орлови" не би смели да покажу знаке опуштања, као у мечу са Аргентином у првом полувремену. Данашњи ривал је, такође, доживео само два пораза на такмичењу и то од истих противника као и Србија (Норвешка 26:27 и Немачка 26:33). Разочарање услед елиминације у табору Србије морају што пре да забораве, јер визу за ОИ могу још да изваде, тачније да се дочепају квалификација, које ће бити на програму у марту наредне године.

- Гајили смо наду до последњег тренутка да ће Холандија изненадити Немачку, нажалост, голман "панцера" Вулф био је као зид. Иако знамо да немамо шансе за четвртфинале, јасно нам је да морамо да завршимо на што бољој позицији, победом против Холандије, што уопште неће бити лако. Играчи су веома уморни, треба их опоравити за последњи, али јако битан меч. Имамо шансу да завршимо на деветој или десетој позицији, и да се надамо квалификацијама за ОИ 2024. године у Паризу - нагласио је за сајт РСС селектор "орлова" Тони Ђерона.

Потом је Шпанац дао анализу Холандије, која је против Норвешке такође имала осетну предност, али су поклекли у другом делу, баш као и наши рукометаши.

- Играју исто сваки меч, жустро и уз брзу транзицију. Увек покушавају да нађу опцију у нападу. Биће физички напорно. Надам се да ће нам могућност мењања играчког кадра дати свежину. Очекује нас потпуно другачија утакмица него као против Аргентине - подвукао је Ђерона.

Пораз Хрвата или победа од "плус 14"

Рукометаши Србије имају два пута да дођу до толико жељених деветог или десетог места. У пол-позицији да буду најбољи од преосталих селекција које су такмичење завршиле после другог круга имају Хрвати, који имају пет бодова и у данашњем мечу (18.00) са Бахреином могу да стигну до вредних седам поена, односно сигурне девете позиције. Уколико "каубоји", очекивано, оправдају улогу фаворита, "орловима" је за десету позицију потребна победа од 14 разлике против Холандије да би престигли Словенију на основу гол-разлике.

Наравно, ова калкулација долази у обзир само ако за 12 месеци на ЕП такмичење на Старом континенту освоји једна од селекција која је већ изборила квалификације за ОИ, или Египат подигне пехар на афричком турниру у јануару 2024.

БОНУС ВИДЕО: НЕПОЗНАТИ АУСТРАЛИЈАН ОПЕН: Ово можда нисте знали о познатом тениском турниру

ЛИГА ШАМПИОНА ЗА СПАС СЕЗОНЕ: Бајерн у опасности да остане без трофеја први пут после 2012. године

ФУДБАЛЕРИ Бајерна дочекују Реал Мадрид на стадиону "Алијанц арена" овог уторка од 21 час. То је прва утакмица првог полуфиналног пара овогодишње Лиге шампиона и последња прилика за немачког гиганта да освоји неки трофеј у сезони на измаку.

30. 04. 2024. у 08:00