НЕКИ НОВИ КЛИНЦИ: Србија маестрална на старту Светског првенства у рукомету!

13. 01. 2023. у 21:55 >> 21:08

РУКОМЕТНА репрезентација Србије је операцију "Светско првенство 2023" отпочела како је и желела: победила је Алжир у мечу првог кола са 36:27 (16:13) и тиме направила можда и одлучујући корак ка пласману у другу рунду, у коју пролазе све сем последњих екипа из четворочланих група.

Али, није баш испрва све било како је екипа селектора Тонија Ђероне очекивала, јер ни Алжирци баш нису "мачји кашаљ", иако су "орлови" словили за фаворите. Што због доброг голмана Гедбена, што због форсирања игре преко горостасног пивота Хермуча, афричка селекција је у два наврата успевала да анулира три гола предности Србије, али не и када је на терен ушао млади Стефан Додић.

Момак који је 2022. окончао са титулом МВП-а јуниорског првенства Европе, на коме је са Србијом освојио бронзу, што асистенцијама, што голом, а што двема одузетим лоптама, помогао је Србији да оде на +5, пре него што се то "вратило" на три разлике на великом предаху.

А након тог одмора, те почетног налета Алжира који није био наиван јер су се ређали шутеви без промашаја, разгоподадили су се уз Додић и неки други играчи.  Па и они из "млађе гарде". Тако је 25-годишњи Воркапић дао четири гола без иједног кикса, Ђорђић наставио с разорним ударцима с позиције левог крила, а остали - таман како и треба учествовати у тимском спорту. То је и донело огромних 27:19, када је меч био решен, иако је поражени ривал давао све од себе да, колико је то могуће, врати неизвесност у овај дуел. Али, од тога није било ништа.

Марсенић, који је одменио повређеног Пешмалбека, коме је изгледа страдао скочни зглоб, својим бравурама (најчешће на Додићеве асистенције) из минута у минут, а онда и његови саиграчи - побринули су се да предност достигне и двоцифрене висине.

Српски тим у недељу игра против троструког шампиона света, Немачке, од 18 часова, а групну фазу завршава против Катара у уторак 17. јануара од 20.30. Немци су добили Катар у првом колу са 31:27.

Светско првенство у рукомету 2023., 1. коло
Србија - Алжир 36:27
(16:13)
Србија: Бомаштар, Воркапић 4, Борзаш 2, Абутовић, Радивојевић, Н. Илић 4, Пешмалбек 1, В. Илић 2, Вејин 3, Кукић, Поповић, Николић, Марсенић 9, Орбовић 1, Милосављевић, Додић 2, Ђорђић 8, Цупара
Алжир: Наим 3, Хелал 1, Абдерафик, Хичем 4, Селим 4, Земуши, Јасин, Кабеш 2, Гедбане, Софиане, Кури, Рајан, Мелазем, Абдекадер 2, Ариб 5, Ајуб 4, Кермуч 1, Сами

КРАЈ! Србија - Алжир 36:27

60' - Гол за голом се игра у финишу, без неке нарочите одбране. И не чуди, све је овде решено... 35:26 је.

58' - Вања Илић доноси, својим голом с леве стране, двоцифрену разлику - 34:24. Селектор Ђерона аплаудира.

56' - После новог гола Марсенића дошло је до судара неког Алжирца са Борзашом, мало су се узбрукале страсти... Али, тешко да је било намере да се повреди српски репрезентативац. Литванске судије прегледају снимак и доносе одлуку о двоминутном искључењу, а потом је дошло и до спортског поздрава ривала.

55' - Марсенић је одлично заменио повређеног Пешмалбека, даје пети гол - опет после асистенције "супер-детета", 19-годишњг Додића - 32:23 за Србију.

54' - Марсенић враћа +7 Србији својим четвртим поготком- 30:23. А онда Цупара брани шут ривала с дистанце, да би 25-годишњи Воркапић своју сјајну серију крунио четвртим голом, без промашаја из игре - 31:23.

53' - Ђорђић даје (девети) гол на свој, разорни начин, али Абделкадер после "брзог центра" примиче Алжир на 29:23

50' -  Селим доноси мини-серију Алжирцима од 3:0, али Марсенић лукаво постиже гол за Србију - 28:22 воде "орлови", још 9 и по минута до краја

48' - Узели су Алжирци, за које игра доста "другопозиваца", лопту Србији - и одмах дали гол из контре - 27:21 је предност "орлова" после другог узастопно примљеног гола, без датог.

47' - Прокоцкали су наши зицер, јер је лопта побегла из руку, но Вања Илић успева да украде лопту ривалима, па ће "орлови" ући у 48. минут у нападачкој акцији

45' - Мијајло Марсенић наставља рапсодију Србије, трећим голом одводи "орлове" на огромних 27:19. Алжирци траже тајмаут, 15 минута је до краја меча.

43' - Фантастично игра Воркапић у другом полувремену - даје трећи гол, из трећег шута, и то након бриљантног блока Абуатовића. Нажалост, док "орлови" играју сјајно, стартер на позицији пивота, Пешмалбек, налази се поред терена, указује му се помоћ, изгледа да је скочни зглоб повређен....

41' - Греше наши у нападу, а Ариб у контри смањује дефицит Алжира на 23:19. Али, само на кратко, Ђорђић седмим голом, преко два пара руку дефанзиваца, а онда и преко руку голмана Алжира - враћа +5 Србији.

39' - Абди игра изврсно у нападу Алжира, даје врло леп гол с десне стране, но Ђорђић "подсећа" ривала колико снажан ударац има - шестим голом доноси 23:18 Србији.

38' - Каква рапсодија "орлова" у мање од минут. Воркапић маестрално реализује шут с десне стране, онда Цупара брани и до поменутг стрелца долази лопта, а овај у котнри одлично упошљава Илића - 22:17!

37' - Предраг Вејин даје трећи гол, и то "са земље" - Србија одлази на 20:16 после прецизног ударца 30-годишњака који је промашио само један шут засад. Али, опет Селим брзо постиже гол, док се није добро поставила одбрана "орлова".

36' - Одлична акција Србије, Воркапић својим првим голом, и то с десне стране, доноси +4 Србији, али узврћа са дистанце својим трећим голом Селим.

33' - Одлично засад иде Србији на почетку другог полувремена. Ем је Вејин дао гол, ем Абделкадер искључен због грубог прекршаја с две руке - +3, и играч више.

32' - Стефан Додић наставља где је стао. Иако са играчем мање наступају "орлови", овај 19-годишњак се пробио кроз одбрану ривала и с леве стране затресао мрежу - 17:14. Узвраћа одмах Реда Арид, да четвртим својим голом, и то с деснокрилне позиције, смањи заостатак на "-2".

31' - Милосављевић одмах бива искључен. Љути се селектор Ђерона што је прибегао грубости у не баш тако опасној ситуацији. Одмах све то кажњава Наим, лукавим ударцем "за земље" - 16:14.

31' - Почело је друго полувреме. Воркапић и Илић су "освежења" на крилима Србије. Једини који још није промењен је голман Цупара.

КРАЈ ПОЛУВРЕМЕНА! Илић није искористио шут са шест метара, а Дауд брзо реализује контру Алжира - 16:13 води Србија после 30 минута игре. Одлично су "орлови" играли у већем делу досадашњег тога утакмице, а нарочито су консолидовали када је шансу добило "чудо од детета", 20-годишњи Стефан Додић, средњи бек који је, као члан "бронзане" јуниорске репрезентације Србије био проглашен за најбољег играча тог Европског првенства. Остварио је две асистенције, дао један гол, имао две "украдене" лопте. Што се ефикасности тиче, Немања Илић и Ђорђић дали су по четири гола, а толико је постигао и Дауд за Алжир.

29' - Штета, могло је да се оде на +5, али је Орбовић, који је надмудрио одбрану ривала, на крају шутирао поред мете. Ипак, лопту губе Алжирци, последњи напад ће имати Србија, али тек после тајмута који је на 37 секунди до краја првог полувремена затражио селектор "орлова" Тони Ђерона.

28' - Узалуд припремљена акција афричке селекције - сјајан је у одбрани Стефан Додић, већ други пут у низу пресеца напад ривала, а онда остварује трећу асистенцију, у контри је стрелац Борзаш, Србија први пут има +4, води са 16:12!

28' - Тајмаут је затражио стручни штаб Алжира.

27' - Нови брзи гол Србије, из контранапада је прецизан Борзаш - 15:12

26' - Одличан наступ младог Стефан Додића, после две асистенције је постигао и свој први гол на овом Светском првенству - 14:12.

25' - Лоши моменти за Србију. Таман се повело са 13:10, а онда седмерац за Алжир, па нови примљени гол и то из брзе соло-акције Селима, а на све то искључен је и Марсенић. Потом  је Радивојевић прокоцкао шут с десног крила, али је црну серију "орлова" прекинуо добром одбраном Цупара. Резултат је 13:12.

23' - Дауд даје гол из седмерца, 13:11 је предност Србије

22' - Четврти седмерац су изнудили Алжирци, овога пута Абди, стрелац претходног гола, са дистанце. Засад афричка селекција има два поготка и један промашај.

22' - На одличан шут с дистанце Алжираца за прилазак на 12:10, Додић без гледања, тј. гледајући десно, а бацајући лопту благо улево, проиграва Марсенића који даје гол за 13:10.

21' - Цупара брани шут с дистанце, а онда Додић одлично одиграва у контри, додаје са своје, позиције средњег бека, лево Илићу, а он даје четврти гол - Србија опет води са три разлике, 12:9.

20' - Прегледали су снимак Литванци и - искључили на два минута Кермуша, сматрајући да је театрално одглумео пад. Сада су "орлови" комплетни, имаће стотинак секунди играча више. Ушао је млади Додић, члан јуниора који су били бронзани на Европском првенству. Дебитује на сениорском светском.

19' - Први напад Алжира с играчем више у овој ситуацији - завршен је преступом пивота Кемуша. Али, његов колега по позицији, Марсенић, свој јубиларни 100. меч за репрезентацију крунише голом за 11:9 (уз играча мање Србије). Судије одлазе да прегледају снимак, да ли је Марсенић направио прекршај.

18' - Четврта одбрана Цупаре није донела и додатну радост "орловима" - лопта је отишла у аут, брзо су одиграли Алжирци и изнуди и седмерац, и друго искључење Пешмалбека, нашег пивота. Дауд даје гол - 10:9 је.

17' - Милош Орбовић, одмах по уласку у игру, даје гол и враћа Србији +2, 10:8 је.

16' - Илић даје трећи гол, одличну реализацију има с левог крила - 3/3. Резултат је 9:8 за Србију, после чега су Алжирци погрешили у нападу.

15' - Ариб, на свом 41. мечу за Алжир, даје још један гол и то с десног крила - 8:8 је.

14'- Изједначили су Алжирци, али је Ђориђић одмах вратио предност Србије - 8:7.

12' - Први гол пивота Србије, Пешмалбека, који игра и поред прилично незгодне повреде леве шаке. Ипак, брзо узвраћа Кемуш - 8:6.

11' - Жути картон за Алжирца Дауда, због повлачења за дрес Кукића.

10' - По два напада су остала неискоришћена услед непрецизних шутева, а онда је, након  зицера који је промашио Пешмалбек, на другој страни игралишта Радивојевић направио прекршај из простора од шест метара, чиме је скривио седмерац. А то је Дауд искористио да примакне Алжир на 6:5.

8'  - Два брза гола, на обе стране терена, а потом су се одбране мало "уозбиљиле", па је дошло и до јавне опомене судија због прекршаја над нашем репрезентативцем. Тренутно је 6:4, лопта за Србију.

7' - Враћа се Србија на +2. Предраг Вејин, који има 30 година, а игра осму утакмицу, прецизно је завршио акцију "орлова" - 5:3, после чега Алжирци греше у нападу, а Србија комплетира редове.

6' - После кикса "орлова" у нападу (непрецизан шут) Реда Ариб у контранападу даје гол за 4:3.

5' - Искључен је наш репрезентативац Пешмалбек, Дауд, члан РК Лимож, користи "вишак" на левој крилној позицији да затресе мрежу Србије - 4:2.

4' - Петар Ђорђић, рукометаш Бенфике, српски леви бек, разорним ударцем с дистанце увећава предност на три разлике, 4:1!

4' - Цупара брани седмерац Реди Арибу, који се вратио после двоминутног искључења. Остаје 3:1 за Србију.

3' - Абди, на истеку двомесечне казне његовом колеги, левицом са девет метара погађа гол Србије, али експресно узвраћа српско лево крило, Абдијев колега из Тулуза, капитен Немања Илић - 3:1!

2' - Капитен Илић у контри погађа за 2:0!

1' - Води Србија 1:0! Леви бек Ђорђић силовито шутира и користи бројчану предност (и свој квалитет). А одмах на другој страни брани голман Цупара шут супарника са седам метара.

1' - Реда Ариб је искључен већ у 36. секунду утакмице. "Орлови" са играчем више.

1' - Утакмица је почела! "Плави" (а у плавој опреми наступају наши рукометаши) кренули су у први напад и - најпре се руковали са ривалима који су у белим дресовима и истим таквим шортсевима.

20.29 - Све је спремно за почетак овог дуела.

20.25 - У току је представљање тимова, а потом - интонирање химни.

20.24 - Судије Миндаугас Гателис и Ваидас Мазеика ће делити правду.

20.21 - Из сваке групе по три најбоље екипе пролазе даље, а четвртопласирана испада након три одиграна кола.

20.20 - У нашој групи завршен је први меч. Немачка је савладала Катар са 31:27, иако је изгубила друго полувреме (13:14).

Уочи утакмице

"После нешто више од две недеље припрема, не можемо да дочекамо да Светско првенство почне. Алжир познајем јако добро јер сам имао прилику да се надмећем против њих као стратег Туниса", изјавио је селектор рукометаша Србије Тони Ђерона.

- Очекује нас потпуно другачији меч у односу на оно што смо играли против Шведске и зато морамо да будемо на опрезу. Биће изазовно, али урадили смо детаљну анализу, а на последњем тренингу смо радили на финесама у нашој игри и финалној припреми тактике пред утакмицу - изјавио је Ђерона на конференцији за медије, а пренео сајт РСС.

Атмосфера у екипи је одлична, била је таква чак и након пораза од Шведске у првом припремном мечу, додао је стратег наше националне селекције.

- Сви играчи који су овде су здрави, успели смо да их опоравимо од утакмица, путовања и да их добро физички припремимо за изазов који Србију очекује - поручио је Ђерона.

Селектор рукометне репрезентације Србије, Тони Ђереноа / FOTO: N. Paraušić

Чувар мреже српског тима Владимир Цупара годинама игра на врхунском нивоу и има искуства на великим такмичењима, али у дуел са Алжиром улази врло опрезно.

- Узбуђен сам и захвална што сам овде, као и што смо сви осим Дејана Милосављева здравствено спремни да одговоримо захтеву, али оно што знам јесте да је и он све боље и да ће нам се ускоро прикључити. Очекивања су ми увек велика, али се трудим да их контролишем да не би била контрапродуктивна. Што се тиче Алжира, битно ми је да победимо, небитно којим резултатом и да од почетка до краја утакмице играмо своју игру - истакао је Цупара.

У нашој, Е групи, још су и репрезентације Немачке и Катара.

Српски тим у недељу игра против Немачке (18.00), а групну фазу завршава против Катара у уторак 17. јануара (20.30).

Светско првенство у рукомету - јучерашњи резултати

Мушка рукометна репрезентација Шпаније победила је селекцију Црне Горе резултатом 30:25. Најефикаснији у селекцији Шпаније био је Каулди Одриозола Јерегуи са шест голова, а у пораженом тиму најбољи је био Бранко Вујовић са седам погодака..

Црна Гора наредни меч игра у суботу против Ирана, који је после велике драме победио Чиле 25:24.

Словенија је у групи А победила Саудијску Арабију 33:19, док је Француска била боља од Пољске 26:24.

Шведска је у групи Ц савладала Бразил 26:18, док је селекција Зеленортских Острва била боља од Уругваја 33:25.

Пауло Морено из Зеленортских Оства шутира на гол Уругваја на Светском првенству у рукомету / FOTO: Tanjug/AP

Мађарска је у групи Д победила Јужну Кореју 35:27, док је Исланд надиграо Португалију 30:26.

Бонус видео: Црногорске олимпијске игре - такмичење у лењости