УЖИВАО ЈЕ У ЖИВОТУ, ГУБИО НА КОЦКИ, МРЗЕО НАЦИОНАЛИЗАМ: Боксерски шампион који ће добити улицу у Београду

- Мати Парлову нисам истакла мишиће, нисам га видела само као боксера, већ као поклоника поезије, интелектуалца - каже, за "Новости", једна од највећих хрватских уметница, вајарка Марија Ујевић Галетовић, која је израдила бронзани споменик великог спортисте у природној величини, постављен у центру Пуле. - Парлов није био мишићав, крупан боксер, а урадила сам му руке чврстог, једноставног облика.

УЖИВАО ЈЕ У ЖИВОТУ, ГУБИО НА КОЦКИ, МРЗЕО НАЦИОНАЛИЗАМ: Боксерски шампион који ће добити улицу у Београду

Фото: Приватна архива

И такав Мате Парлов, без рукавица и мишића, од маја стоји у Пули, изазивајући различите реакције грађана, од одушевљења до разочарања. Тај непоновљиви јунак, пореклом из Имотске Крајине, који је умро пре тринаест година у Пули, сада у бронзи у пулским Ђардинима поново изазива пажњу, а иницијатор постављања његовог споменика Горка Остојић Цвајнер каже да је то пре свега уметничко виђење легендарног спортисте, а да о његовој каријери најбоље говоре медаље и частан и предан рад.

Славна хрватска вајарка, која је урадила бројне споменике, међу којима и онај Мирославу Крлежи, истиче да је син Мате Парлова Матко уз споменик изабрао пет медаља које асоцирају на олимпијске кругове.

- Тата би био задовољан спомеником у центру Београда, града којег је волео - каже његов син, док смо се сами уверили да становници Пуле и њихови бројни туристички гости долазе да виде Парлова, човека чија животна прича никада није испричана до краја. Вест да ће Парлов добити и улицу у Београду за Пуљане је потврда да велики спортиста, најуспешнији југословенски боксер свих времена - никада неће бити заборављен.

А прича о Мати Теу Парлову почиње у Ричицама крај Имотског, где је живео након рођења у Сплиту, да би се породица 1958. преселила у Пулу. Дуго није разјашњена тајна одласка у Пулу. Сам Парлов је једном говорио да је отишао са десет година, а онда је спомињао одлазак када је имао дванаест. Пуно је око тог пресељења било говоркања, па и око тога да му је отац, који је био локални трговац у Имотском, у Пули издржавао затворску казну, јер је био осуђен због убиства познаника Никице Раке. Права је истина да је породица одлучила да се пресели након што је отац Мате Парлова помилован, а сам Мате о томе никада јавно није говорио.

У Пули су Мату звали и Тео, ту је почело његово дружење са боксом, али и певањем и глумом. Уписао се 1964. године у боксерски клуб и почео да тренира, да би већ четири године касније отишао на Олимпијске игре у Мексико.

Фото: Приватна архива

 

- Био је крајње поштен човек, имао је одлике великог спортисте, дисциплинован и професионалан - говоре пријатељи Мате Парлова, који га знају из тих првих пулских дана. Сам Парлов, који је увек имао доста новца, частио је суграђане и никада нико уз њега није могао да плати пиће. Кажу, волео је да се дружи и са коцком.

- Да га је Брижит Бардо звала да изађе са њом одбио би, јер је морао да тренира - каже Матин дугогодишњи спаринг партнер Јосип Чикада.

Уз Мату Парлова се не вежу никакви проблеми ни ексцеси. Волео је много да чита, помаже колегама, а имао је и посебан смисао за хумор, какав имају људи из Имотске Крајине. Губио је паре на коцки, за оне прилике невероватно велике суме, али је уживао у животу. Галантан, возио се у раскошном "мерцедесу", одбијајући да се политички опредељује. За њега је Југославија била његов дом, али пре свега је ценио сваког човека и мрзео национализам.

Фото: Приватна архива

 

Уз спортску каријеру много је учио, дипломирао је на Економском факултету у Ријеци, уписао магистарске студије у Љубљани. Збијао је шале, спајао немогуће, спортски живот и дуге ноћне забаве, а они који су га добро знали тврде да се никада није жалио.

Дуг је списак спортских успеха, медаља које су га довеле на сам врх професионалног светског бокса. Био је и први боксер из бивше државе који се окитио олимпијским златом у Минхену 1972, а у 214 мечева победио је у 190. Први је светски аматерски првак, што му је отворило и каријеру у професионалном боксу.

Три је пута изабран за најбољег спортисту Југославије, био је осмоструки првак бивше државе, четири пута у средњој и четири пута у полутешкој категорији. У древној пулској Арени након многих тријумфа био му је приређен спектакуларни дочек, а када је освојио светску титулу у професионалном боксу још је после тога само три пута ушао у ринг. Од бокса се опростио 1990. године и са породицом је живео у Фажани, месту преко пута Бриона, са супругом Лауром и сином Матком.

Фото: Приватна архива

 

- Били смо као гладијатори у арени - знао је говорити, подсећајући се на дане славе.

Отворио је легендарни кафић "Мате" који ради и данас и којег води његов син.

- Долазио је ту сваког дана, италијанска искуства са кафом пренео у Истру, знао је у кафићу бити до касне вечери - каже нам Дарко Делбијанко из Пуле, док је Матин син, који је наставио очев посао у кафићу, тврдио да никада након завршетка каријере није причао о боксу.

- Обожавао је обичне људе, а приватно је волео поезију, класике попут Марулића, Гундулића, Матоша...

Славни боксер, који је предводио и репрезентацију на Олимпијским играма у Лос Анђелесу, умро је 29. јула 2008. године у Пули. Симбол тог града није могао да победи тешку болест, рак плућа. Умро је у породичној кући, окружен породицом, супругом и децом, кћерком Миром и сином Матком, не дочекавши шездесети рођендан.

- Један ме професор у свом кабинету упитао који ми је највећи успех у животу. То што познајем Мату Парлова и што сам боксовао са њим у истој екипи, одговорио сам - прича Матин дугогодишњи пријатељ Нихад Кадић из боксерског клуба у Пули.

Разорну левицу, европског, светског и олимпијског првака, тог непоновљивог Парлова, пратиле су бројне анегдоте, па сами Пуљани кажу да се никада нису тако добро насмејали као са Матиним шалама.

Фото: Приватна архива

 

- Пре свега, био је велик човек. А све остало, бокс и поезија, ишло је уз то - говоре његови пријатељи, одушевљени да и данас живи легенда о Мати Парлову. Легенда о спортисти који је све освојио, али је остао скроман до краја живота, ненаметљив великан.

БЕОГРАД ЈЕ ГРАД КОЈИ ЈЕ МОЈ ОТАЦ ВОЛЕО

- Чим сам чуо прво за предлог, а потом и за одлуку Града Београда, осетио сам радост и част. Није мала ствар да у граду који је мој отац волео, у којем је побеђивао, улица добије његово име - рекао Матко Парлов.

Подсетио је да је у каријери оца све почело управо у Београду, а како каже, ту се и завршило, јер је последњи интервју, три месеца пред смрт 2008. дао за београдске медије.

Матко наводи да је увек желео да дође у Београд, али да није стигао јер је, између осталог, заузет вођењем кафића "Мате" који је његов отац отворио.

Син спортисте ненадмашне биографије, који је са 19 година постао првак Југославије у полутешкој категорији, са 23 првак Европе, а убрзо потом и светски првак, у 310 аматерских мечева имао само 13 пораза, а као професионалац у 29 борби изгубио само три пута, истиче да сада има и мотив више да дође у Београд - да види Улицу Мате Парлова.

- Посебно ми је драго јер му је београдска публика давала крила - рекао је син човека који је говорио да није имао страх од пораза, "него страсну одговорност јер није смео разочарати 20 милиона људи који су били уз њега".

Фото: Приватна архива

 

Матко каже да му је одувек била жеља да дође у Београд.

- То је град који је мој отац јако често спомињао, у којем су му се људи увек лепо јављали. Волео бих да обиђем и Кошутњак, где је тренирао годинама - рекао је Матко и подсетио да је његов отац 1973. у Београду одбранио титулу првака Европе.

Медији увек цитирају да се Мате поносио коренима, али да је увек говорио: "Београд је моја друга кућа".

- Тамо је проводио највише времена, тренирао, боксовао, стекао је пуно пријатеља, волео тај град - рекао је Матко.

Фото: Приватна архива

 

Матко Парлов поред споменика посвећеног оцу Мати 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!