ПРВИ СРПСКИ ОЛИМПИЈАЦ: Драгутин се тркао са возом 40 км и стигао пре њега, гурнули га у шанац како не би победио!

07. 06. 2021. у 16:56

ДРАГУТИН Томашевић био је наш први учесник на Олимпијским играма 1912. године у Стокхолму и први је носио заставу Србије на отварању. Десетоструки је победник маратонске трке Обреновац – Београд.

Рођен је 20. априла 1890. године у Бистрици, селу у близини Петровца на Млави. У Бистрици је завршио основну школу, а у Петровцу трговачку школу. У Београд се сели 1905. године код ујака где наставља да учи трговачки занат.

У Београду постаје члан соколског друштва ,,Душан Силни’’ и врло брзо испољава таленат за гимнастику и атлетику.

Године 1909. тркао се са возом ,,Ћира’’ који је тада ишао на релацији Пожаревац – Петровац, претрчао је 40 км и стигао пар минута пре воза. Две године касније учествовао је у квалификационој трци Обреновац – Кошутњак са дужином стазе од 33км и победом је обезбедио учешће на В Олимпијским играма које су се наредне године одржавале у Стокхолму. Осим Драгутина, на Играма је учествовао и Душан Милошевић. Њихов стручни вођа био је Андра Јовић, инжењер, љубитељ спорта и члан Олимпијског комитета Србије.

У Стокхолму, 01. јула 1912. године одржана је трка у којој је од 92 пријављена маратонца стартовало њих 62. Што се тиче Томашевићевог пласмана, он је и даље под велом тајне како записник са ове трке није сачуван. Према неким изворима он је заузео 37. место и то зато јер је био саботиран. Наиме, Томашевић је водио у трци, међутим у једном тренутку је гурнут у шанац и држан док не прођу фаворити трке.

Након ове трке, Драгутин почиње да се спрема за Игре у Берлину које су биле у плану за 1916. годину. Међутим, октобра 1915. године је мобилисан као наредик, убрзо бива рањен у борби са немачком војском на брду Бубањ код Пожаревца. Преминуо је у селу Рашанац у близини Бистрице где је сахрањен.

Данас постоји музеј посвећен славном спортисти који је отворио и одржава његов потомак Радиша Рајковић. Такође, у знак сећња на првог учесника Олимпијских игара наше земље у његовој родној Бистрици и Петровцу на Млави одржава се ,,Меморијална трка Драгутин Томашевић’’ под покровитељством СО Петровца на Млави и Олимпијског комитета Србије.