АМАЗОНКЕ СА ЂЕТИЊЕ: Филм о ужичкој женској кошарци

Никола Јанковић
Никола Јанковић

23. 09. 2024. у 10:40

У Градском културном центру премијерно је приказан је документарац „Амазонке са Ђетиње, прича о првом ужичком прволигашу“: реч је о филмској посвети првим тренерима, играчицама, репрезентативкама из града на Ђетињи, аутора Драгана Пејића.

АМАЗОНКЕ СА ЂЕТИЊЕ: Филм о ужичкој женској кошарци

ГКЦ Ужице/Приватна архива

Филм је посвећен Радисаву Раку Суботићу, првој генерацији кошаркашица које су се пласирале у тадашњу прву југословенску лигу познатим као "Амазонке са Ђетиње" и другим ентузијастима који су стварали и градили ужичку женску кошарку.

- Кроз бројне фотографије и документа, као и сећања некадашњих и садашњих кошаркашица и тренера "Севојна" и наследника "Плеј офа", млађе генерације могу се упознати, а оне старије подсетити на историју овог клуба од 1950. године, када је настао под именом "Слобода" – рекао је Пејић – Био је изазов стварати документарац без архивских снимака, али је велико уживање слушати сећања и сведочанства актера. Снимали смо, јер све неснимљено бива заборављено.

Између осталих, филм бележи сећања легендарних ужичких кошаркашица и репрезентативки: Мирјане Пејић - Јанковић, Мирјане Максимовић, Дринке Миловић Марјановић, Весне Јовановић, Милице Јанковић и других, али и њихових учитеља Благоја Гукића, Миленка Суботића, Драгоша Ковачевића, Миодрага Димитријевића, Александра Аћимовића, Сретена Ђурића.

ГКЦ Ужице/Приватна архива

Филм чини пет целина: Пионирке ужичке кошарке, Ракове бебе, Поново међу најбољима, Нови узлет Севојна и Плеј оф. Сценарио и режију потписује спортски новинар Драган Пејић, а продуценти су Чедомир Петронијевић и Илија Петронијевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КЕРИК ЈЕ ПРЕПОРОДИО ЈУНАЈТЕД: Манчестер има прилику да се учврсти на четвртом месту, али карамеле се неће предати без борбе

КЕРИК ЈЕ ПРЕПОРОДИО ЈУНАЈТЕД: Манчестер има прилику да се учврсти на четвртом месту, али "карамеле" се неће предати без борбе

ВАЖАН понедељак у Премијер лиги доноси дуел на "Хил Дикинсон" стадиону где Евертон жели да по први пут после сезоне 2013/14 упише две победе над разизграним Манчестер јунајтедом у истом шампионату.

23. 02. 2026. у 08:00

ПОРЕКЛО ВАСИЛИЈА КОСТОВА: Рођен у Београду, али његови родитељи НИСУ одатле - славе Светог Луку

ПОРЕКЛО ВАСИЛИЈА КОСТОВА: Рођен у Београду, али његови родитељи НИСУ одатле - славе Светог Луку

ВАСИЛИЈЕ Костов одавно више није само млада нада Црвене звезде. Никако! Он је један од мотора и покретача црвено-беле чете, а то показују и голови које даје на великим мечевима.

22. 02. 2026. у 18:50

Коментари (0)

ШТА ЋЕ ЗАПАД САДА РЕЋИ? Нимало наивни Руси масовно дошли у Београд (ФОТО)