ЧУДО У АРЕНИ: Црвена звезда од очаја до сјаја - надокнадила "-18" на старту АБА плеј-офа!

15. 04. 2024. у 20:02

КК Црвена звезда, тим који је освојио прво место у лигашком делу АБА надметања и тако стекао предност домаћег терена у плеј-офу, на једвите јаде је избегао пораз на почетку доигравања, направивши преокрет који је одушевио њене навијаче - исте оне које су љубимцима на полувремену звиждали. Ипак, тријумф после драме донео је и повике "Управа напоље!" јер је већи део оног што се дешавало у овом мечу, као и у већем делу сезоне, био испод свих очекивања звездашке јавности.

ЧУДО У АРЕНИ: Црвена звезда од очаја до сјаја - надокнадила -18 на старту АБА плеј-офа!

Звезда је, наиме, губила са 18 поена разлике од подгоричког Студентског центра, а онда је у последњој деоници то надокнадила, победила резултатом 83:81, па ће у "Морачи" моћи да избори полуфинале.

Уколико "студенти" узврате ударац у Подгорици наредног понедељка, а играће се од 18.30, одлука ће пасти у мајсторици, у Београду, у петак 26. априла. У супротном, Звезда ће већ за седам дана проћи даље.

Како је Звезда муку мучила против Студентског центра и како га је победила?

Није баш кошаркашки израз "играти очајно", али тако је домаћин деловао у већем делу првог полувремена. А када неко изгуби полувреме са двоцифреном разликом иако ривал шутира тројке са само 15% успешности, онда то довољно наговештава колико је других, бројних проблема имао тим који се нашао у подређеном положају.

Први кош из игре Звезда је убацила тек у шестом минуту меча, када је тренер Јанис Сферопулос морао да на паркет пошаље ветерана, Милоша Теодосића. Његова асистенција за Луку Митровића примакла је црвено-беле на 3:8 и мало продрмала успавану публику у Београдској арени, у којој није било најватренијих навијача, па су се чешће чуле шкрипа патика и инструкције тренера него повици из гледалишта.

Али, када је Звезда следећи пут поентирала, што је Теодосић учинио тројком, разлика је већ била озбиљнија - заостатак је тад смањен на 5:13.

Реализаторски, тимови нису били толико различити по процентима, али је домаћин имао двоструко више изгубљених лопти у уводној деоници (6:3), а чак 11 до полувремена, што је само доливало уље на гостујућу ватру коју је свуд по терену носио Томислав Ивишић својим мањим или већим бравурама.

Звездино губљење лопте чешће од погодака из игре била је јасна слика одсуства концентрације, а она се огледала и у прераним уласцима у рекет приликом слободних бацања (што су ривали користили да из поновљених покушаја поентирају). Нису баш ни судије бриљирале у појединим моментима, али погрешно досуђена три пенала за непостојећи прекршај Давидовца тешко да би могли да буду било какав алиби за оно што је Звезда приказивала у Арени.

На моменте би се, уз кошеве Ханге и Давидовца, а онда и тројку Недовића, Сферопулосова екипа пришла на "-4", али тих 27:31 били су само оптичка варка на семафору:

Када је Звезда постигла десет наредних поена, достигавши то почетком другог полувремена, Студетнски центар је услед напрасне рафалне паљбе са дистанце водио са огромних 37:53. Увећало се то и на +18 новим далекометним поготком Хаџибеговића, па је већ тада почело да постаје јасно да само чудо може да спаси црвено-беле.

Од -18 до чуда

А то чудо је почело да се дешава крајем треће деонице, када су Боломбој својом борбеношћу, а његови саиграчи подизањем квалитета своје дефанзивне игре почели да спречавају лаке поене супарника, истовремено подижући буку у Арени. Са трибина, са којих су се чули звиждуци после друге четвртине, у четвртој је грмело "Ајмо, 'ајде, сви у напад!", а Теодосић и другови су, полако али сигурно, смањивали заостатак.

Пришли су на "-7" у 33. минуту, потом имали нову порцију проблема коју је сервирао Богавац, али би искусни плејмејкер, чак и тројком са осам метара, одржавао наду домаћих да могу до преокрета. Око 3.500 навијача је одушевљено поздравило далекометни погодак Давидовца за прилазак на 68:74 баш на почетку 36. минута, бука је постала још јача после две Недовићеве тројке, за изједначење, а нарочито након Хангине за вођство од 80:77.

Гости су потом дали само један поен из следеће акције, али успели да изборе офанзивни фаул Теодосића, тиме и дошли до прилике да узврате ударац у преосталих 49 секунди. Ипак, одлична одбрана домаћих онемогућила је поентирање Студентског центра, што је Звезда затим искористила да преко слободних бацања Давидовца оде до +4. Али, ту није био крај овог кошаркашког трилера. Напротив.

Матео Дрежњак је, после 27 минута игре без иједног поена, дао тројку за 81:77 - 5,5 секунди је остало за игру, а лопта је била у Звездином поседу. Дејан Давидовац је брзо фаулиран, а репрезентативац Србије је био само једном прецизан са линије пенала, па је гостима остало три секунде за последњи напад.

На срећу по црвено-беле, Лука Богавац је промашио шут за два поена из левог угла, чиме је победа припала домаћину, али је прва реакција дела његове публике било викање "Управа напоље!". Имајући у виду оволико мука против најлошије пласираног тима који је прошао у плеј-оф АБА лиге, али имајући и виду бројне евролигашке поразе, можда таква фрустрација дела навијача и не чуди. На њихову, и срећу управе, Звезда је на корак од полуфинала...

АБА лига, плеј-оф - прва утакмица четвртфинала

Црвена звезда - Студентски центар 83:81 (15:21, 15:19, 19:24, 34:17)

Београд - Хала: Београдска арена; Гледалаца: 3.324; Судије: Недовић, Кардум, Мустапић

Црвена звезда: Теодосић 17п (тројке 3/11), 9ас, Ханга 7, Томпкинс  2п, 3ск, Давидовац 13 Митровић 14п, 6ск, 3ас, 3из, 2ук, Лазић 6, Боломбој 6п, 9ск, 1бл, Илић, Недовић 13 (тројке 3/6), Гидраитис (тројке 0/4), Гилеспи 2ск, 2из, Дос Сантос 5п, 2у

СЦ Дерби: Богавац 11, Павличевић 11, Вучељић није играо, Хаџибеговић 7, Баћовић 6, Ивишић 14п, 5ск, 2бл, Докинс 8, Дробњак 10п, 4ск, 4из, 3ас, Дрежњак 3, Капуста 7п, 4ск, 4ас, 3из, Мирковић 4

Бонус видео:  Никола Јокић - од доброћудног дебељуце, до најбољег и најплаћенијег кошаркаша на свету