ПАРТИЗАН ОПЕТ ГАЗИ КРОЗ ЕВРОЛИГУ: Црно-бели на амерички погон "пресудили" бившем тренеру

Часлав Вуковић

26. 01. 2024. у 22:34 >> 22:51

КОШАРКАШИ Партизана остварили су важну победу у Евролиги. Они су у 23. колу у "Арени" савладали Жалгирис са 81:72 (22:26, 23:17, 16:16, 20:13).

ПАРТИЗАН ОПЕТ ГАЗИ КРОЗ ЕВРОЛИГУ: Црно-бели на амерички погон пресудили бившем тренеру

Навијаче, али и све у клубу је могло да радује то што је Жељко Обрадовић први пут од почетка могао да рачуна на све играче, али пошто их 12 може да буде у саставу, ван тима су остали Данило Анђушић, Тристан Вукчевић и Џејлин Смит.

Опет су црно-бели лоше отворили утакмицу на домаћем паркету. Гости су врло брзо дошли до двоцифрене предности - 4:15. Ипак, Београђани су захваљујући сјајном Пи Џеј Доужеру који је постигао 15 поена у првом кварталу били у заостатку од само четири разлике после уводних 10 минута.

Како је време пролазило тако је Партизан играо све боље на оба краја терена, а први пут на утакмици повео је на 1:12 до краја првог полувремена када је Зек Ледеј погодио бацања за 43:41.

Занимљиво да је Кевин Пантер прве поене на утакмици постигао у финишу првог полувремена. Њега је веома добро чувао Довидас Гедраитис који је успео два пута да му украде лопту и дође до лаких поена.

Очекивали су навијачи Партизана да ће њихови љубимци преломити меч у трећем кварталу како су често радили ове сезоне. Но, Жалгирис је обдио налет, иако је домаћин у једном моменту дошао до осам поена предности - 55:47. У последњи квартал се ушло са 61:59.

Ипак, црно-бели су се одлепили средином четврте четвртине кад су први пут стекли двоцифрено вођство - 71:61. У том периоду је доминирао у послдење време помало заборављени Френк Каменски који је постигао 10 поена у четвртој четвртини, а укупно 12.

Клуб из Литваније се није предавао, но домаћин је одбио сваки налет и сачувао је предност и уписао веома важну победу у борби за плеј-оф и то на крилима америчких играча.

Најефикаснији код црно-белих био је Пи Џеј Доужер са 23 поена, пратио га је Зек Ледеј са 21, Френк Камински је постигао 12. На другој страни најбољи је био Кинан Еванс са 25, док је Лауринас Бирутис додао 11.

Партизан је сада на учинку 12-11, а тим из Каунаса 8-15.

Евролига, 23. коло - статистика

Партизан - Жалгирис 81:72 (22:26, 23:17, 16:16, 20:13)

Дворана: "Штарк Арена". Гледалаца: 20.017. Судије: Емилио Перез, Томислав Хордов, Василис Пицилкас.

Партизан: Ледеј 21, Аврамовић 7, Копривица није играо, Пантер 8п, 5ск, 5из, 2ас, Смаилагић 2ск, Јарамаз није играо, Нанели 7п, 3ск, 3ук, Трифуновић 2, Доужер 23п, 4ас, 2ук, 1ас, Понитка није играо, Камински 12, Кабокло 1.

Жалгирис: Еванс 25, Лекавичијус 4, Хејс 6, Гиедраитис 7, Смитс 9, Бирутис 11, Сумнер, Димса, Лавриновичиус није играо, МАнек 3, Буткевичијус 4, Улановас 3.

КРАЈ! Партизан - Жалгирис 81:72

40' - Зек Ледеј је погодио оба слободна бацања. На другој страни поентирао је Шмитс после продора.

39' - Сјајна акција Партизана. Алеј-уп комбинација коју је закуцавањем завршио Нанели. На другој страни половичан са пенала био је Улановас.

38' - Партизан чува двоцифрену предност. Гости покушавају да се врате. Шмитс је закуцао и Обрадовић ништа не препушта случају и одмах тражи тајм-аут.

Жељко Обрадовић/ФОТО: М. Вукадиновић

37' - Добар напад домаћина. Доужер је пробио и упослио усамљеног Каминског који игра добру утакмицу.

36' - После погледаног снимка након челеџна Тринкијерија судије су одлучиле да покажу фаул на шуту, па је Еванс добио три бацања. Плејмејкер гостију је свако реализовао.

35' - Наставља Камински да погађа. Партизан је први пут дошао до двоцифрене предности - 71:61 на нешто више од пет минута до краја.

34' - Дуго се игра без поена на обе стране, али домаћи и даље чувају предност. Невероватан кош постигао је Доужер и на све то фаул је направио Улановас. Американац је промашио додатно бацање.

33' - Прве поене за госте у овом кварталу постигао је Еванс после продора. Одличан напад Партизана и наставља да поентира Камински. Еве поене за Партизан је он дао у четвртој четвртини до сада.

31' - Успео је некако Партизан да поентира. Камински је испратио лет лопте и вратио је у кош након је Смаилагић био изблокиран. Потом је опет поентирао преко Менека.

Трећа четвртина: Партизан - Жалгирис 61:59

30' - Узима полако Пантер ствари у своје руке. Погодио је јако тежак шут преко Хејса и то на истеку напада.

29' - Пантер је дошао до лаких поена, прецизан је линије пенала. Из екстра поседа је Гедраитис постигао тројку, то је четврта за Жалгириса у овом кварталу.

28' - Сам из угла је остао Менек и тек се уписао у стрелце. То је био његов први погодак ван линије 6,75. На другој страни је Доужер опет погодио са полудистанце, али нову тројку је погодио Еванс.

СЈАЈАН Пи Џеј Доужер/ФОТО: М. Вукадиновић

27' - Узео је тежак и нерезонски шут Еванс и успео је да погоди ван линије 6,75. Две везане лопте изгубили су домаћи.

26' - Пробио је Пантер и успео је да погоди и Партизан је направио серију 10:2. Сјајно сада црно-бели играју одбрану.

26' - Промашио је Самнер тројку, Ледеј је ухватио лопту и успео је да изнуди фаул. С обзиром на то да су гости у бонусу он је тај поклон прихватио и оба пута је био прецизан са црте.

25' - Добар напад гостију је новим лаким поенима завршио Бирутис. Прва тројка у другом полувремену дело је Ледеја. Одмах је тајм-аутм затражио Тринкијери. Ово су уједно први поени црно-белих из игре у трећем кварталу.

Зек Ледеј/ФОТО: М. Вукадиновић

23' - Успео је Авармовић да се избори за два слободна бацања. Партизан за сада поентира са линије пенала у овом кварталу.

22' - Прве поене за црно-беле у другом полувремену постигао је Џејмс Нанели са линије пенала. Он је био половичан.

21' - Жалгирис није реализовао први напад у трећој четвртини. Добра контра гостију после промашаја Аврамовића и лаки поени за Бирутиса.

Друга четвртина: Партизан - Жалгирис 45:43

20' - Манек није поентирао, али није ни Нанели, па црно-бели на паузу иду са два поена предности - 45:43.

20' - Добро је пробио Шмитс и успео да поентирао. Репрезентативац Летоније стигао је до петог поена. Тек сада до првих поена долази Пантер. Узео је тежак шут, али погодио је преко Гедраитиса.

19' - Вратио се Доужер и наставио тамо где је стао. Опет је погодио са полудистанце. Ледеј се након изгубљене гостију избори за фуал. Оба пута је погодио са линије пенала.

18' - Ледеј игра одлично и дошао је до нових поена на свој начин - погодак једном руком. Еванс наставља да поентира. Сада је тајм-аут затражио Обрадовић.

17' - Партизан се вратио резултатски, али Шмитс је гостима вратио предност после поготка ван линије 6,75. Ипак, истом мером је узвратио Аврамовић.

БОРБА Алекса Аврамовић/ФОТО: М. Вукадиновић

16' - Еванс је реализовао оба слободна бацања. Нанели је добро пратио и промашај Трифуновића вратио у кош.

15' - Лепо се позиционирао Камински и успео је да поентира под кошем ривала. Потом је Улановас промашио две узастопне тројке. На другој страни Нанели је погодио "флоутер".

14' - Успео је Трифуновић да поентира из офанзивног скока. Принуђен је Андреа Тринкијери да затражи тајм-аут. Добар напад после минута одмора за госте. Двоцифрен је и Еванс који је дошао до 10 поена након поена после продора.

12' - До поена је дошао и Хејс после добро изграђеног напада. Ледеј је постигао прве поене за домаће у другом кварталу.

11' - Украо је лопту Кинан Еванс и дошао до лаких поена. Трећи пут из конте поентира тим из Каунаса.

Прва четвртина: Партизан - Жалгирис 22:26

10' - На истеку напада је погодио Ледеј, а гости последњи напад нису искористили, пошто је непрецизан био Лекавичијус.

10' - У стрелце се уписао и Алекса Аврамовић. Сада је са линије пенала погодио Лекавичијус. Он је оба пута био прецизан.

9' - Шта ради Дуожер. Сада је дао и тројку, али одбрана Партизана није добра. Кеваријус Хејс је остао сам испод коша и лако је поентирао.

8' - Истицало је време и Буткевичијус је погодио тројку од таблу и то преко руке. Дужер сам игра против тима из Каунаса, све погађа бивши играч Денвера.

7' - Фантастично је Доужер отворио и ову утакмицу. Опет је погодио са полудистанце, али на другој страни је Лекавичијус узвратио "флоутером".

Пи Џеј Доужер/ФОТО: М. Вукадиновић

6' - Прву тројку за домаће постигао је Доужер, а онда је Бирутис успео да дође до нових поена. Али, Доужер сада игра сам против свих и већ је на осам поена.

4' - Половичан са линије пенала био је Доужер. Добра центарска техника Улановаса који је успео да погоди преко Смаилагића. Сада је погодио са полудистанце Доужер.

3' - Жалгирис је одлично отворио утакмицу. Гедраитис је други пут украо лопту Пантеру и поентирао у контри. Потом је Бирутис поентирао под фаулом. Због лошег отварања меча Жељко Обрадовић је морамо да затражи тајм-аут. Погодио је центар гостију и додатно бацање.

2' - Прве поене за домаћи тим постигао је Кабокло са линије пенала. Ипак, Еванс је други пут погодио ван линије 6,75. Потом је Ледеј погодио карактеристичан шут једном руком.

1' - Први напад Партизан није реализовао, пошто Дужер није био прецизан са полудистанце. Тројка за Кинана Еванса, а потом је Гедраитис украо лопту и лако положио лопту.

Партизан дуел почиње у саставу: Пи Џеј Доужер, Кевин Пантер, Зек Ледеј, Ален Смаилагић, Бруно Кабокло. Жалгирис креће у петорци: Кинан Еванс, Довидас Гедраитис, Роландс Шмитс, Едгарас Улановас, Лауринас Бирутис.

19.54 - Пошто у саставу може да буде 12 играча, Обрадовић је одлучио да на овом мечу ван тима остану Џејлин Смит, Данило Анђушић и Тристан Вукчевић.

Уочи меча:

Црно-бели желе да се врате на победнички колосек у најелитнијем европском такмичењу, пошто су прошле недеље изгубили у Атини од Панатинаикоса (84:71).

Жељка Обрадовића може да радује то што ће практично први пут од почетка сезона има комплетан тим на располагању, након што се против Меге на терен вратио Алекса Аврамовић.

Партизан је фаворит на овој утакмици. Разлог је стање на табели, пуна дворана, али и то што су црно-бели славили у првом делу сезоне у Каунасу (93:95).

Жалгирис се сигурно узда у Андреу Тринкијерија. Италијан је недавно презуео литвански клуб и одлично познаје како је играте пред крцатом "Ареном", с обзиром на то да је био стратег екипа из Хумске.

Партизан тренутно има учинак 11-11, а тим из Каунаса 8-14.

БОНУС ВИДЕО: Топ 10 најбољих поентера у НБА